Dodaj ogłoszenie o pracy


Prologis podsumował wyniki w Europie za rok 2017

Prologis Europe zamknął czwarty kwartał 2017 roku ze współczynnikiem zajętości portfolio na poziomie 96,6 procent. W tym okresie firma podpisała nowe umowy najmu obejmujące 384 tys. m.kw. oraz przedłużenia kontraktów wynoszące łącznie 650 tys. m.kw. Natomiast w całym 2017 roku podpisane umowy najmu i przedłużenia wyniosły 3,9 miliona metrów kwadratowych.

- 2017 był kolejnym historycznym rokiem dla Prologis w Europie. Silny popyt na kontynencie sprzyjał wzrostowi zdrowej podaży i znaczącej aktywności najmu powierzchni magazynowych. Byliśmy jednym z najbardziej aktywnych deweloperów w 2017 roku. Nasze obecne inwestycje budowlane spełniają wysokie zapotrzebowanie na nową powierzchnię magazynową i rosnące potrzeby rozwoju naszych klientów – powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis na Europę. Napędzany na kontynencie i utrzymujący się popyt w Wielkiej Brytanii doprowadził do rekordowej w tym roku absorpcji netto, która wyniosła 8,6 miliona metrów kwadratowych – 27 procent więcej niż w 2016 roku. Kluczowe nowe umowy najmu w czwartym kwartale:
- 81 740 m.kw. z firmą Cdiscount w Moissy Chanteloup we Francji
- 45 144 m.kw. z Grupą Empik w Sochaczewie w Polsce
- 24 078 m.kw. z firmą XPO Supply Chain w Isle d’Abeau w Lyon we Francji
- 11 238 m.kw. z firmą Thethford B.V. Etten Leur w Holandii

Główne rynki: Polska i Wielka Brytania
Podaż na obiekty dystrybucyjne wzrosła, szczególnie dzięki podaży w Polsce i kolejnym inwestycjom w Wielkiej Brytanii. W czwartym kwartale Prologis Europe rozpoczął 15 budów o łącznej powierzchni. 216 tys. m.kw. w Czechach, Włoszech, Hiszpanii, na Słowacji i w Wielkiej Brytanii. 22 procent stanowiły budynki typu build-to-suit, a 78 procent obiekty spekulacyjne, wynajęte już w 25 procentach. W całym 2017 roku Prologis rozpoczął 40 budów o łącznej powierzchni 917,5 tys. m.kw.

Transakcje kupna i sprzedaży
W czwartym kwartale Prologis nabył budynki o łącznej wartości 37,5 miliona euro i łącznej powierzchni 55 tys. m.kw. a także trzy grunty o łącznej powierzchni 134 tys. m.kw.  we Włoszech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. W całym roku 2017 spółka nabyła budynki o łącznej wartości 116,9 mln euro i powierzchni 134,3 tys. m.kw. oraz 24 grunty o łącznej powierzchni 1,96 mln m.kw. W ubiegłym roku Prologis sprzedał nieruchomości w Austrii, Czechach, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii i na Słowacji na łączną sumę 545,7 miliona Euro.
Prologis usprawnił i umocnił swoją działalność w zakresie funduszy europejskich w 2017 roku. Utworzony w 2017 roku UK Logistics Venture (UKLV), z portfolio o powierzchni 7,6 miliona metrów kwadratowych, był pierwszym funduszem skoncentrowanym na rynku brytyjskim. Łączna oczekiwana wartość UKLV wynosi około 1 miliarda funtów brytyjskich (1,25 miliarda dolarów amerykańskich). Firma połączyła również fundusze Prologis Targeted Europe Logistics Fund (PTELF) i Prologis European Properties Fund II (PEPF II), tworząc Prologis European Logistics Fund (PELF), wiodący w branży fundusz typu open-ended o wartości 8,2 miliarda Euro, oceniony przez S&P na poziomie A-. Te dwa wysoce komplementarne portfele (UKLV i PELF) razem obejmują 32,3 miliona metrów kwadratowych w 12 krajach.
Na koniec kwartału spółka była właścicielem lub inwestorem, w ujęciu skonsolidowanym lub poprzez nieskonsolidowane spółki joint venture, nieruchomości i projektów deweloperskich o łącznej powierzchni 17 mln m.kw. w Europie.

(źr. Prologis)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.