Dodaj ogłoszenie o pracy


IATA wzywa rządy do przyjęcia protokołu MP14

Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego - IATA wzywa rządy do przyjęcia Montreal Protocol 2014 (MP14), który dotyczy regulacji w zakresie karania pasażerów za niedozwolone zachowania na pokładzie samolotu. Przyjęcie protokołu MP14 umożliwiło by karanie pasażerów za niewłaściwe, a czasami niefrasobliwe zachowania w każdym miejscu bez względu na to, gdzie ma siedzibę linia lotnicza.

W 2016 roku do IATA zgłoszono 9837 przypadków niedozwolonych zachować pasażerów (1 incydent na 1434 loty), które powodowały utrudnienia w ruchu samolotów z powodu np. wstrzymania rejsu, konieczności ponownego sprawdzenia maszyny itp.  Najczęściej pasażerowie sprawiali kłopoty z powodu sporów między sobą, nadużycia alkoholu / narkotyków, albo też łamali zakaz palenia na pokładzie samolotu. Bezradność linii lotniczych w przypadku takich zachowań wynika z tego, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, pasażer powinien odpowiadać  za swoje przewinienia w kraju rejestracji statku powietrznego. Oznacza to, że jeśli incydent ma miejsce, kiedy samolot znajduje się poza swoją bazą macierzystą, policja w obcym państwie nie jest w stanie poradzić sobie z tą sytuacją, a oskarżeni są zwalniani bez żadnych konsekwencji i opłat. Protokół MP14 daje możliwość postępowania na terenie kraju, w którym doszło do incydentu na pokładzie samolotu, ale pod warunkiem że kraj ten przyjął MP14. Dlatego IATA apeluje do rządów o przyjęcie MP14, twierdząc że zmniejszy to liczbę takich incydentów.
Do tej pory 12 krajów ratyfikowało MP14. Aby protokół wszedł w życie, w sumie musi go przyjąć 22 państwa, czego IATA spodziewa się w 2019 roku.

(red./źr. IATA)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.