Dodaj ogłoszenie o pracy


Volvo Trucks świętuje 30. urodziny najmocniejszego samochodu ciężarowego świata

Volvo Trucks już 30 lat sprzedaje swój flagowy model marki - FH16, który zyskał miano najmocniejszego samochodu ciężarowego świata i stał się autem kultowym. Jego ogromną moc i wytrzymałość doceniają także polscy przewoźnicy, którym zależy na pojazdach do transportu najtrudniejszych i najbardziej wymagających ładunków.

Gdy w 1987 roku Volvo zaprezentowało pierwszą generację 16-litrowego modelu F16, pojazd wywarł ogromne wrażenie na całym środowisku związanym z transportem drogowym. Imponujące jak na tamte czasy 470 koni mechanicznych generowanych przez rzędowy, sześciocylindrowy silnik długo było wartością nie do pobicia, a jakość i wyposażenie wnętrza szybko stały się wzorem do naśladowania dla największych konkurentów. - Volvo „odjechało” wtedy konkurencji w wielu parametrach. Oprócz rekordowej mocy, klienci zachwycali się przestronnością kabiny i znakomitym wyposażeniem pojazdu. To była nowa jakość, która otworzyła kolejny rozdział w produkcji samochodów ciężarowych - mówi Wilhelm Rożewski, manager marketingu i komunikacji w Volvo Trucks Poland. Model F16 szybko stał się autem kultowym i zyskał uznanie najbardziej wymagających klientów z całego świata. Dla Volvo Trucks stał się także impulsem do przekraczania kolejnych granic mocy pojazdu. W 1991 roku F16 wzmocniło się do 510 KM, a 12 lat później, już jako model FH16 ciężarowe Volvo po raz pierwszy przekroczyło magiczną granicę 600 KM. Pięć lat później pękła bariera 700 koni mechanicznych, a dziś w najnowszej ofercie Volvo Trucks błyszczy model FH16, dostępny z 750-konnym silnikiem, co czyni go najmocniejszym seryjnym samochodem ciężarowym na świecie.
Kosmiczne parametry
Najnowszy model FH16, podobnie jak całą serię FH wyróżnia także wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak m.in. ułatwiający prowadzenie pojazdu aktywny układ kierowniczy, podnoszona oś tandem oraz najnowocześniejsza skrzynia biegów I-Shift. - Skrzynia I-Shift została wyposażona w specjalne biegi pełzające, które umożliwiają transport naprawdę dużych, wysoce ponadnormatywnych ciężarów, ruszanie z miejsca w trudnym terenie i jazdę z wyjątkowo małymi prędkościami, rzędu 0,5 km/h. Takiej mocy i możliwości nie znajdziemy w żadnym innym samochodzie ciężarowym produkowanym seryjnie - wskazuje Wilhelm Rożewski.
Charakterystyczny dla modelu FH16 jest także unikalny, nowoczesny design. Dzięki przyciemnionym szybom w tylnej części kabiny pojazd nabiera niezwykle dynamicznego charakteru. Duże wrażenie robi także charakterystyczna ciemnosrebrna krata wlotu powietrza oraz eleganckie lusterka i osłona przeciwsłoneczna. Projektanci najnowszego modelu FH16 przyłożyli również wielką wagę do wyglądu i ergonomii wnętrza kabiny, którą wyróżnia indywidualna tapicerka paneli drzwiowych i ścian, chromowane listwy, ozdobne zasłony i dodatkowe punkty świetlne.
Samochód do zadań specjalnych
W naszym kraju największym odbiorcą kultowych "szesnastek" jest firma Transannaberg z siedzibą w Strzelcach Opolskich, która podobnie jak model FH16 obchodzi w tym roku swoje 30. urodziny. Dziś we flocie Transannaberg znajduje się 30 pojazdów Volvo z różnych generacji modelu FH16, w tym także najnowsze ciągniki siodłowe z 750-konnym silnikiem. - Do przewozu ponadgabarytowych i bardzo ciężkich ładunków potrzebujemy pojazdów o ściśle określonych parametrach. Niezbędna jest piekielna duża moc, cztery osie i ekonomiczny silnik, który pomimo ogromnych obciążeń nie spali dużo paliwa. Volvo FH16 spełnia wszystkie te kryteria, a dodatkowo świetnie radzi sobie w trudnym terenie, co w przypadku największych konstrukcji wcale nie jest takie oczywiste. Teraz, dzięki biegowi pełzającemu możemy ruszyć nawet z 200-tonowym zestawem i nie obawiać się o stan sprzęgła - wylicza Joachim Wiesiollek, właściciel Transannaberg. Według jego opinii ogromną zaletą modelu FH16 jest także przestronna, komfortowa kabina, którą doceniają przede wszystkim kierowcy wyruszający w długie trasy międzynarodowe. - Jeśli kierowcy w naszej firmie mają wybór, wolą jeździć właśnie tym ciągnikiem. Pod względem miejsca i komfortu Volvo robi naprawdę ogromne wrażenie. Podobnie jest z bardzo elastycznym i fachowym serwisem, na który możemy liczyć w każdej sytuacji – podsumowuje Wiesiollek.

(źr. Volvo Trucks)


 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.