Dodaj ogłoszenie o pracy


Ciekawy projekt CSR - CTL Chemkol wspiera resocjalizację więźniów

Spółka CTL Chemkol rozpoczęła współpracę z Aresztem Śledczym w Kędzierzynie-Koźlu, w ramach której zatrudnia osoby pozbawione wolności. - Każdy człowiek chce się czuć potrzebny i wartościowy. Zdecydowaliśmy się zatrudnić więźniów w naszej firmie, aby dać im szansę na powrót do społeczeństwa i normalnego życia w przyszłości - podkreśla Andrzej Rusek, prezes zarządu CTL Chemkol. Projekt jest wspierany przez Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych.

Obecnie w spółce z Grupy CTL Logistics pracuje już 7 osadzonych. Są to osoby odbywające wyroki za drobne przestępstwa. Współpracę z aresztem CTL Chemkol rozpoczął w styczniu tego roku. Na początek więźniowie przechodzą około tygodniowe przeszkolenie, a następnie podejmują normalną pracę w warsztacie, gdzie prowadzone są naprawy rewizyjne i główne wagonów towarowych. - Więźniowie są bardzo zaangażowani w swoje obowiązki służbowe i mają ogromną motywację do pracy, co nas pozytywnie zaskoczyło - zaznacza Andrzej Rusek, prezes zarządu CTL Chemkol. - Dla osadzonych w areszcie praca w warsztacie ma ogromną wartość. Po pierwsze mogą opuścić choć na kilka godzin mury więzienia, po drugie - zarabiają własne pieniądze, po trzecie - wychodzą do społeczeństwa, a po czwarte wreszcie - zdobywają nowe kwalifikacje zawodowe - przekonuje.
Możliwość odpłatnej pracy poza murami aresztu jest dla więźniów nobilitacją. - W areszcie jest duże zainteresowanie pracą w naszym zakładzie, gdyż więźniowie wiedzą, że jeśli będą się dobrze sprawować, mają szansę na stałe zatrudnienie w stabilnej firmie. Traktujemy ich jak normalnych pracowników, dbając aby czuli się w naszym zespole doceniani i szanowani za pracę - zauważa Paweł Stępkowski, członek zarządu CTL Chemkol. - Docelowo chcemy zatrudnić 16 osób - dodaje.

Zasady współpracy uzgodnili na specjalnym spotkaniu przedstawiciele spółki oraz major Wojciech Dudziec, dyrektor Aresztu Śledczego Kędzierzyn-Koźle. Projekt zatrudnienia więźniów jest wspierany przez Służbę Więzienną w ramach Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.
- Osobom odbywającym karę pozbawienia wolności, praca w naszej spółce daje realną nadzieję na powrót do normalnego życia po wyjściu z aresztu, ponieważ mają szanse na zatrudnienie u nas na stałe - podkreśla Paweł Stępkowski. - Bardzo ważny jest dla nas etyczny wymiar tej współpracy, gdyż resocjalizacja przez pracę przynosi korzyści nie tylko samym więźniom, ale przede wszystkim całemu społeczeństwu. Problemem osób z wyrokami jest niemożność znalezienia pracy i brak perspektyw na uczciwe zarobienie na życie. W efekcie bardzo często osoba raz skazana znowu popełnia przestępstwo, a społeczeństwo ponosi koszty utrzymania jej w więzieniu. Dlatego będziemy rozwijać współpracę z Aresztem Śledczym Kędzierzyn-Koźle - zapowiada.
- Cieszę się, że spółka CTL Chemkol zaangażowała się w ten pożyteczny społecznie projekt. Jestem przekonany, że będziemy go z sukcesem kontynuować z korzyścią zarówno dla naszej firmy jak i lokalnej społeczności - podsumowuje Jarek Król, prezes zarządu Grupy CTL Logistics.   

(źr. CTL Logistics)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.