Dodaj ogłoszenie o pracy


Deloitte oferuje 200 miejsc pracy i płatnych praktyk dla studentów i absolwentów

Deloitte rozpoczyna coroczną rekrutację. Firma zatrudnia w Polsce już ponad 2600 osób. Do 10 kwietnia mogą zgłaszać się studenci (co najmniej trzeciego roku studiów) i absolwenci uczelni wyższych. Oferty czekają na nich w biurach w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Rzeszowie oraz Szczecinie. Rekrutacja prowadzona jest do zespołów doradczych w działach audytu, podatków, prawa, doradztwa finansowego oraz konsultingu strategicznego, technologicznego, zarządzania ryzykiem i marketingu.

Przyjęty w Deloitte model kariery zawiera jasno określone i obiektywne kryteria awansu. Podstawą oceny pracownika są efekty jego pracy i rozwój osobisty. Wśród Partnerów Deloitte znajduje się wiele osób, które zaczynały pracę w firmie od stanowisk praktykanckich. Wysoko oceniana jest umiejętność budowania dobrych, profesjonalnych relacji z klientem, rzetelność i skuteczność działania.

Chętni kandydaci, którzy mają zdolności analityczne i chcą się rozwijać w wybranych kierunkach, powinni wysłać swoje aplikacje do 10 kwietnia br. za pośrednictwem strony www.kariera.deloitte.pl. Zgłaszać się mogą studenci i absolwenci przede wszystkim kierunków biznesowych, ekonomicznych, informatycznych i matematycznych, technicznych oraz prawa i administracji. Niezależne od kierunku studiów, najważniejsze są jednak umiejętności analitycznego myślenia, pracy w zespole, dobra znajomość języka angielskiego, chęć uczenia się, innowacyjne podejście i predyspozycje przywódcze. Rekrutacja jest kilkuetapowa i obejmuje, m.in.: testy on-line, kilkugodzinne assessment center weryfikujące kompetencje kandydatów oraz rozmowę kwalifikacyjną. Nowością jest oferta pracy w ramach programu Bachelor Track, który studentom kończącym studia I stopnia i chcącym przed rozpoczęciem studiów II stopnia nabrać kilkumiesięcznego doświadczenia zawodowego, daje taką możliwość w Dziale Audytu Deloitte. Osoby, które z niej skorzystają, stają się integralną częścią zespołu i pracują na cały etat.

Młodzi ludzie mający doświadczenie zawodowe w branży: finansowej, energetyce, technologie, media i telekomunikacja, FMCG, sektor publiczny, nieruchomości i budownictwo, przemysł lotniczy i obronny, samochodowy czy branży sportowej, mogą wzbogacić je o warsztat konsultanta biznesowego w ramach audytu, konsultingu, transakcji finansowych czy też doradztwa podatkowego lub prawnego.

Wiele ofert pracy czeka także w Centrum Usług dla Biznesu - Deloitte Central Europe Business Services Center w Rzeszowie. Poszukiwani są tu głównie studenci i absolwenci ze wszystkich kierunków studiów, z dobrą znajomością języka angielskiego, chcący zdobywać swoje pierwsze doświadczenia zawodowe oraz rozwijać się w międzynarodowym środowisku. Centrum świadczy usługi z zakresu finansów, księgowości, wsparcia dla audytu, IT oraz zarządzania ryzykiem dla osiemnastu krajów Europy Środkowej, stale rozszerzając tematykę i obszar swojej działalności.
Poza ofertą płatnych praktyk w dziewięciu miastach w Polsce, firma oferuje również program praktyk międzynarodowych „Deloitte European Internship Program”, odbywających się w okresie wakacji w jednym z europejskich biur sieci Deloitte, mających późniejszą kontynuację w polskim oddziale audytu, konsultingu, doradztwa podatkowego lub finansowego. (red./źr. Deloitte)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.