Dodaj ogłoszenie o pracy


Trwa nabór do II edycji SKATway – to szansa zdobycia zawodu spedytora drogowego!

Do najbardziej poszukiwanych kandydatów na rynku pracy w branży TSL należy obecnie spedytor: drogowy, morski, lotniczy i kolejowy. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, wiele firm samodzielnie kształci swoich przyszłych pracowników działów spedycji. Tworzą różne atrakcyjne projekty i programy, aby zachęcić do zawodu spedytora i pracy w spedycji jak najwięcej młodych ludzi.

Proces wykwalifikowania przyszłego spedytora jest bardzo żmudny i nie zawsze skazany na ostateczny sukces. Gdyż poza zdobyciem wiedzy podstawowej, kandydata na spedytora cechować powinny inne umiejętności, jak komunikatywność, zdolności analityczne, odporność na stres, znajomość języków obcych, itd.
Biorąc pod uwagę powyższe potrzeby, Grupa SKAT z Gdańska opracowała specjalny projekt o nazwie SKATway, który dedykowany jest młodym ludziom. To nieszablonowy proces rekrutacji i zatrudnienia, uwzgledniający 3-miesięczny system szkoleń teoretyczno-praktycznych, który ma przede wszystkim umożliwić uczestnikom poznanie większości zagadnień branżowych i utrwalenie potrzebnej wiedzy oraz dobrych praktyk w relatywnie krótkim czasie. Z punktu widzenia kadry zarządzającej projekt ma być miejscem selekcji i sprawdzenia potencjału kandydatów do pracy w określonych obszarach działania Grupy SKAT. Największy nacisk został jednak położony na wyszkolenie i przygotowanie uczestników do pracy w zawodzie spedytora drogowego.

Projekt ma również ukazać uczestnikom atrakcyjność pracy w Grupie SKAT, którą można określić wieloma czynnikami, wliczając stabilne zatrudnienie oraz możliwość dynamicznego rozwoju zawodowego. Podstawową wartością SKATway jest dostęp do specjalistów, pracujących w Grupie SKAT i posiadających wieloletnie doświadczenie w pracy w obszarach TSL związanych nie tylko z działalnością Grupy. Program SKATway w sposób komplementarny pozwala na poznanie wielu aspektów związanych z transportem. Uwzględnia  takie zagadnienia jak spedycja, podstawy prawne transportu, wiedza techniczna z zakresu transportu drogowego, podstawy zagadnień finansowych oraz rozliczeń w transporcie, aspekty handlowe branży TSL, kontakt i praca z klientem, podstawowe techniki negocjacji, elementy transportu morskiego, systemy operacyjne oraz zarządzania, aktywne pozyskiwanie i obsługa zleceń.

Program szkolenia zakłada 3 etapy i wdrożenie do pracy:  
SKATlab – program szkoleń teoretycznych z uwzględnieniem historii i zasad funkcjonowania Grupy SKAT. Podczas tego etapu – obok wiedzy teoretycznej, uczestnicy poznają zasady dobrej praktyki z punktu widzenia działalności Grupy oraz system wartości jak również inne czynniki, które stanowią o pozycji na rynku, jakości świadczonych usług oraz dynamicznym rozwoju Grupy SKAT.
SKATexperience – I etap szkolenia praktycznego, który uwzględnia rozwiązywanie zadań pod nadzorem, w oparciu o realne scenariusze, z zastosowaniem narzędzi systemowych. Podczas tego etapu uczestnicy mają możliwość  utrwalenia wcześniej zdobytej wiedzy i przede wszystkim doskonalenia umiejętności funkcjonowania w ramach struktury przedsiębiorstwa z zastosowaniem odpowiednich procedur.
SKATlife – II etap szkolenia praktycznego, który zakłada działanie w rzeczywistych warunkach, dalsze doskonalenie i zdobywanie doświadczenia podczas realnego pozyskiwania i obsługi zleceń, jak również ustalenie pierwszych targetów i - w rezultacie - rozliczanie z powierzanych zadań spedycyjnych.

Na każdym etapie uczestnicy działają pod nadzorem trenerów wewnętrznych, którzy przez cały czas trwania projektu oceniają postępy oraz predyspozycje uczestników, nie zapominając o motywacji i wsparciu. Każdy z powyższych etapów uwzględnia weryfikację postępów w formie testów oraz zadań, które pozwalają na określenie stopnia przygotowania uczestnika i ewentualnej zdolności do pracy w działach operacyjnych Grupy SKAT po zakończeniu Projektu. Kolejnym założeniem SKATway jest stanowienie zaplecza szkoleniowego również dla doświadczonych pracowników Grupy. Opracowane narzędzia szkoleniowe pozwalają w sposób elastyczny zarządzać procesem kwalifikacji całej kadry poprzez doraźne szkolenia wewnętrzne w miarę istniejących potrzeb.

Jeśli chciałbyś zgłosić swój udział w programie SKATway, wyślij zapytanie, albo aplikację na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.