Dodaj ogłoszenie o pracy


Zmiana ustawy Prawo Celne zatwierdzona, czeka już na podpis Prezydenta RP

6 lipca 2016 r. Senat przyjął bez poprawek ustawę z dnia 22 czerwca 2016 o zmianie ustawy Prawo Celne oraz niektórych innych ustaw. Ustawa oczekuje teraz na podpis Prezydenta RP, po czym zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw.

Ustawa dostosowuje Prawo Celne do obowiązującego od 1 maja 2016 Unijnego Kodeksu Celnego. Ustawa o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw zmienia również 22 inne ustawy, w tym o podatku od towarów i usług, o podatku akcyzowym czy o Służbie Celnej. Zmiany te dostosowują je do przepisów prawa celnego. Do najważniejszych rozwiązań należą m.in. ułatwienia w korzystaniu z procedury TIR, wprowadzenie samoobsługi celnej oraz nowe regulacje, które usprawniają postępowanie celne. Zmieniono też zakres zastosowania przepisów Ordynacji Podatkowej w sprawach celnych. Wprowadzono szereg zmian w zakresie procedury w postępowaniu celnym, uregulowano kwestię komunikacji elektronicznej z organami celnymi za pośrednictwem platformy PUESC. Zniesiono również wymóg bycia agentem celnym dla przedstawiciela bezpośredniego, uregulowano szereg uproszczeń, które nie są uregulowane na poziomie UE, stworzono podstawę prawną do opublikowania nowych wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych. Wiążąca Informacja Taryfowa nie będzie już miała zastosowania do obrotu wyrobami akcyzowymi i samochodami osobowymi na terytorium kraju oraz w ich nabyciu wewnątrzwspólnotowym po zachowaniu pewnych okresów przejściowych. W ustawie o podatku od towarów i usług wprowadzono solidarną odpowiedzialność przedstawiciela bezpośredniego za VAT importowy rozliczany w procedurze art. 33a, czego obawia się najbardziej środowisko spedycyjne i agencji celnych. Zostały wprowadzone również specyficzne regulacje dotyczące zabezpieczeń VAT importowego, dostosowane do nowego prawa celnego.

Tekst ustawy znajduje się na stronie Sejmu RP  - tekst zawiera informacją, że jest to tekst przekazany do Senatu, ale Senat przyjął ustawę bez poprawek, więc po ewentualnym podpisie Prezydenta tekst powinien być ogłoszony bez zmian.

(red/ za inf. Deloitte; źr. MF)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.