Dodaj ogłoszenie o pracy


Należy znieść utrudnienia w ofertowaniu pracy do UP

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy. Pracodawcy RP popierają zniesienie ograniczeń utrudniających napływ ofert do urzędów pracy.

 

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy zniesie obowiązek pisemnego zgłaszania ofert do urzędów pracy oraz umożliwi pracodawcom korzystanie z drogi mailowej i telefonicznej.

- Nowe przepisy ułatwią napływ ofert do urzędów, przez co mogą mieć pośredni wpływ na redukcję bezrobocia – zauważa Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

 

Pracodawcy RP wielokrotnie zwracali uwagę na trudności związane z obowiązkiem pisemnego zgłaszania ofert do urzędów pracy. Co więcej, w praktyce niektóre urzędy nie uznawały formy pisemnej za alternatywną. W konsekwencji takiego zapisu w 2011 r. było o 26 proc. mniej propozycji dla bezrobotnych niż przed rokiem. Jak wskazuje resort pracy, tak małej liczby ofert nie było od 2003 r. Zamiast ułatwić napływ ofert do urzędów pracy, z początkiem roku wprowadzono regulacje, które ograniczyły informacje o wolnych miejscach pracy. - Było to oczywiste utrudnienie dla przedsiębiorców, które skutkowało systematycznym spadkiem ofert zatrudnienia – mówi ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska.

Niemniej jednak, w opinii Pracodawców RP wyjaśnienia wymagają kwestie związane z procedurą odwoławczą, gdy to organ administracyjny decyduje czy oferta narusza normy równego traktowania. W ocenie Pracodawców RP w projekcie rozporządzenia należy dookreślić, czy w takiej sytuacji przysługuje odwołanie w drodze przepisów ogólnych kodeksu postępowania administracyjnego, czy też nie powinno tu dojść do bezpośredniego nadzoru sądowego.

- Proponujemy także zniesienie obowiązku zgłaszania ofert tylko do jednego powiatowego urzędu pracy. Takie rozwiązanie jest nieracjonalne i uniemożliwia poszukiwanie pracownika w różnych rejonach kraju – mówi Wioletta Żukowska.

(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.