Dodaj ogłoszenie o pracy


DHL GF podsumował szósty rok współpracy z PAH

Ponad 350 tysięcy ufundowanych posiłków od początku współpracy, tj. od 2011 roku – od takiego podsumowania rozpoczął kolejny DHL Global Forwarding kolejny rok współpracy z Polską Akcją Humanitarną, angażując się w akcję „Pajacyk”.

Liczba dzieci i młodzieży żyjących w skrajnym ubóstwie rośnie. Według danych GUS w roku 2014 w skrajnym ubóstwie  żyło 10,3 proc. dzieci i młodzieży – dla porównania w roku 2012 było to 9,8 proc. Celem inicjatywy DHL Global Forwarding „JEDNA PRZESYŁKA = JEDEN POSIŁEK” jest zbieranie funduszy na program mający na celu walkę z niedożywieniem dzieci poprzez finansowanie obiadów w szkołach i świetlicach środowiskowych. Za każdą zrealizowaną z DHL Global Forwarding przesyłkę, spedytor funduje jeden ciepły posiłek. Dzięki zaangażowaniu firmy oraz partnerów biznesowych, firmie udało się ufundować dotąd ponad 350 tys. gorących posiłków.
- DHL Global Forwarding angażuje się w pomoc dzieciom, które nie będąc samodzielnymi, często wymagają największej troski i wsparcia. Dlatego też inicjatywa „JEDNA PRZESYŁKA = JEDEN POSIŁEK”  wspierająca akcję „Pajacyk” jest mi szczególnie bliska. Jestem przekonany, że wspólne działanie z Polską Akcją Humanitarną ma szeroki zasięg i realny wpływ na poprawę sytuacji najbardziej potrzebujących dzieci w naszym kraju. Wierzę, że nasza dotychczasowa owocna współpraca będzie równie pomyślnie kontynuowana – mówi Krzysztof Bielica, prezes zarządu DHL Global Forwarding.
- Ogromnie doceniamy wsparcie otrzymywane od firmy DHL Global Forwarding. Jest to najlepszy przykład wieloletniej współpracy, mającej na celu eliminowanie jednego z problemów społecznych występujących w Polsce, jakim jest niedożywienie wśród dzieci - mówi Grzegorz Gruca, Wiceprezes Polskiej Akcji Humanitarnej. - Od szkół i świetlic, które wspieramy w ramach programu dożywiania, płynie bardzo pozytywny przekaz. Niejednokrotnie słyszymy, że dzięki „Pajacykowi” potrzebujące dzieci otrzymują posiłek, który jest ich jedynym ciepłym posiłkiem w ciągu dnia. Wielu podopiecznych „Pajacyka” dopytuje o obiad zaraz po przyjściu do szkoły, co pokazuje jak ważny jest dla nich ten posiłek. W związku z tym, że „Pajacyk” opłaca obiady na cały rok szkolny udaje się zachować regularność, która oprócz oczywistego waloru nasycenia daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Szkoły są bardzo wdzięczne za udzielaną pomoc, gdyż wiedzą, że głodnym dzieciom trudno myśleć o nauce - dodaje Gruca.
W roku szkolnym 2014/2015 dzięki inicjatywie DHL GF „JEDNA PRZESYŁKA = JEDEN POSIŁEK”  Polska Akcja Humanitarna przekazała na dożywiania dzieci w ramach programu „Pajacyk” środki finansowe dla 14 placówek. Z pomocy w formie posiłku na stałe korzystało 252 dzieci.

Tradycją, zwieńczającą coroczną współpracę DHL GF i PAH, stał się Bal Charytatywny, podczas którego odbywa się aukcja charytatywna. W trakcie tegorocznej imprezy, która odbyła się w styczniu, licytowane były prace plastyczne dzieci z placówek objętych programem Pajacyk. Dzięki hojności zgromadzonych gości, udało się zebrać środki, które w całości zostaną przekazane na rzecz programu „Pajacyk”.

Firma DHL Global Forwarding łączy działalność biznesową z zaangażowaniem prospołecznym i prośrodowiskowym, stale wspomagając projekty przede wszystkim poświęcone dzieciom i młodzieży: m. in. Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Zespół Szkół 97 w Warszawie, Szlachetna Paczka w Łodzi.

(red/źr. DHL Global Forwarding)
 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.