Dodaj ogłoszenie o pracy


PEKAES, Raben i Schenker - czyli mocna reprezentacja sektora TSL

Trzy spółki z sektora TSL mają na koncie działania uznane za dobrą praktykę odpowiedzialnego biznesu 2010.
Wśród 117 opisanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu projektów znalazały się  te zrealizowane przez firm PEKAES, Grupę Raben i DB Schenker.
Operator logistyczny PEKAES jest przykładem natychmiastowej reakcji na zaproszenie do współpracy w  organizacji zbiórki rzeczy dla Szprotawy. Pomoc dużych firm warszawskich z różnych branż w grudniu minionego roku koordynowała Fundacja Ronalda McDonalda, ale logistycznie dołożył się do tego przedsięzięcia właśnie PEKAES i jego zespół. Gdy inni się zastanawiali, czy chcą, mają czas i mogą, PEKAES już robił podjęcia i wyjeżdżał z 4,5 tonami rzeczy do Szprotawy. Liczył się czas i pomoc wolontariuszy.
Raben postawił na zmobilizowanie zespołu  i zrealizował projekt ‘Pomysłodajnia’. Dobre pomysły to podstawa rozwoju, ale nie każdy ma odwagę w pracy zaproponować własną innowację. Pomysłodajnia była dla ludzi na różnych poziomach w organizacji okazją do pokazania, że stać ich na więcej niż się od nich oczekuje.  
DB Schenker trafił do raportu FOB z projektem badawczym, w którym sprawdził, jak wyobrażają sobie idealnego sąsiada jego sąsiedzi. Wyniki przedstawiono w każdym z 17 oddziałów, w którym przeprowadzono wywiady i na ich podstawie przygotowano konkretne działania.
Prospołeczne inicjatywy w sektorze TSL coraz częściej zasługują na najwyższe oceny i uznanie ekspertów specjalizujących się w zagadnieniach z zakresu odpowiedzialności biznesu.
Pojawienie się PEKAES-u, Rabena i Schenkera w oficjalnej publikacji  FOB to prestiż, ale także możliwość podzielenia się konkretnym pomysłem z ludźmi z bardzo wielu sektorów, którzy w Polsce rozwijają programy CSR.
Raport ‘Odpowiedzialny Biznes w Polsce 2010. Dobre Praktyki” wyszedł już po raz 9. W 2011 roku warto o nim pamiętać chociażby wtedy, gdy będzie się szukać pomysłu na firmowy projekt wolontariatu pracowniczego. PEKAES, Raben i Schenker są dowodem, że takie inicjatywy opłacają się i firmie i jej otoczeniu.

(źr. PEKAES S.A)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.