Dodaj ogłoszenie o pracy


Przed oszustami w transporcie można się ochronić

Podczas pierwszej konferencji podsumowującej akcję "Rzetelny Przewoźnik" , która odbyła się 13 października 2011 r. w budynku Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu uczestnicy dowiedzieli się, że przed oszustwami w transporcie, takimi jak kradzieże czy wyłudzenia można się skutecznie chronić. Z ust prelegentów padły konkretne rady i wskazówki.

 

Celem spotkania było zwiększenie świadomości uczestników branży transportowej nt. sposobów działania m.in. zorganizowanych szajek przestępczych zajmujących się kradzieżami i wyłudzeniami w branży transportowej, a także poznanie metod obrony przed nimi. Dyskusja dotyczyła także działalności niewypłacalnych zleceniodawców i tego, w jaki sposób przewoźnicy mogą się ich wystrzegać.

 

Konferencja powstała z inicjatywy operatora giełdy Trans.eu, a także dolnośląskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego- głównych partnerów kampanii przeciw kradzieżom w transporcie „Rzetelny Przewoźnik”. Zaproszenia do udziału w charakterze prelegentów przyjęli m.in. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, a także prawnicy - specjaliści od tematyki transportowej i znawcy ubezpieczeń. Wykładów wysłuchało w sumie 115  uczestników, głównie z woj. dolnośląskiego i województw ościennych. 

Tomasz Mosur z Wydziału Przestępstw Gospodarczych Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia w trakcie konferencji wskazał na zmiany, jakie dokonują się w przestępczości transportowej.
- Dawniej najczęściej rejestrowanymi przypadkami przestępczej działalności były napady na TIR-y w trakcie transportu, dzisiaj coraz częściej słyszymy m.in. o tym, że szajki zatrudniają nawet swoich ludzi w firmach transportowych i spedycyjnych.
 
Łukasz Chwalczuk z kancelarii IURIDICA wyraził zaniepokojenie ogromnym tempem, w jakim narasta proceder kradzieży i wyłudzeń: - „Kiedyś miałem jedno zgłoszenie związane z kradzieżą na 3 miesiące, a obecnie tylko w zeszłym tyg miałem 2 takie sprawy, w tygodniu bieżącym również 2”- komentował Chwalczuk. Szczególną uwagę prawnik zwrócił na błędy, które najczęściej popełniają transportowcy w swojej działalności. Wśród rozwiązań wymienił m.in. korzystanie z dostępnych na giełdzie transportowej Trans.eu ocen i komentarzy.


Duże brawa zebrali przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Przewoźnicy zgromadzeni na sali docenili nie tylko wystąpienie naczelnika wydziału inspekcji – Daniela Woźniaka, ale również „ludzką twarz”, którą zaprezentował Adrian Gierczak – Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. Inspektor Gierczak podkreślił, że zadaniem jednostki którą kieruje jest przede wszystkim ochrona uczciwych przewoźników, a karać należy wyłącznie tych, którzy bez skrupułów naruszają przepisy.

Joanna Burda i Grzegorz Haładus z giełdy Trans.eu po raz pierwszy publicznie zaprezentowali proces weryfikacji nowych firm na reprezentowanej przez nich giełdzie. Prowadzący krok po kroku objaśnili zgromadzonym, jakie dane brane są pod uwagę przy nadawaniu dostępu testowego i wyjaśnili, dlaczego tylko 30 proc. firm chcących pracować na giełdzie Trans otrzymuje ostatecznie taką możliwość. Haładus zaprezentował także wykryte przypadki sfałszowanych dokumentów, za pomocą których oszuści próbowali dostać się na giełdę.


- Z taki próbami stykamy się niemal w każdym miesiącu - przyznał rzecznik Transa i dodał - że tak, jak do tej pory Trans w sposób zdecydowany będzie walczył ze złodziejami próbującymi wykorzystać uczciwie działających przedsiębiorców - klientów popularnej giełdy. - W tej sprawie mamy po swojej stronie m.in. Policję, z którą współpracujemy”- podkreślił.
Wrocławska konferencja otwierała cykl konferencji poświęconych bezpieczeństwie w transporcie organizowanych w ramach kampanii społecznej „Rzetelny Przewoźnik” (www.rzetelnyprzewoznik.pl)
(źr. Trans.eu)

 

Kolejne konferencje odbędą się: 25 października w Krakowie oraz 8 listopada w Łodzi.

Udział w konferencjach jest bezpłatny. Zapisać można się na stronie: http://www.rzetelnyprzewoznik.pl/zapisy

 


 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.