Dodaj ogłoszenie o pracy


Korporacyjne CSR już w całym GEFCO

W trakcie prezentacji wyników za rok 2010, Gefco przedstawiło działania odpowiedzialności społecznej podjętych przez spółki zależne w swoich 24 filiach w ramach Globalnego Korporacyjnego Porozumienia o Odpowiedzialności Społecznej. Firma przeprowadziła 92proc. akcji przewidzianych na rok 2010, a pozostałe z nich są planowane na ten rok.

 

Po rozszerzeniu na Tunezję w roku 2010 oraz na Chiny i Łotwę w tym roku, porozumienie o odpowiedzialności społecznej zostało wdrożone w 24 firmach zależnych GEFCO. Od momentu podpisania Porozumienia w roku 2006, firma zrealizowała ponad 300 konkretnych akcji, z czego 63 w roku 2010. Większość akcji została przeprowadzona na czterech kluczowych obszarach:
- Zdrowie, bezpieczeństwo i warunki pracy
- Szacunek dla podstawowych Praw Człowieka
- Eliminacja dyskryminacji i promocja równych szans
- Dialog społeczny


W maju 2010 Porozumienie zostało uzupełnione o klauzulę, w której grupa zobowiązuje się do wymagania większej odpowiedzialności od managerów w odniesieniu do: zdrowia pracowników w miejscu pracy ze szczególnym naciskiem kładzionym na kwestie psychologiczne i społeczne, takie jak stres w miejscu pracy i schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego; szanse personelu na znalezienie innego stanowiska pracy wraz z lepszym planowaniem przekształcania stanowisk pracy i zawodów; dialog społeczny; ilość informacji przekazywanych pracownikom o firmie i jej polityce dotyczącej ochrony środowiska.

 

W roku 2010 przeprowadzono wiele działań mających na celu promowanie zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Gefco Szwajcaria zorganizowało szkolenia poświęcone zapobieganiu wypadkom w miejscu pracy. Ten nowy program, obejmujący serię 10 szkoleń dla managerów i pracowników, zainicjował dialog o zdrowiu i bezpieczeństwie oraz pozwolił zidentyfikować około trzydziestu miejsc, które wymagają zmian, aby szybko zmniejszyć ryzyko wypadków
w miejscu pracy. W Belgii, przy współpracy z delegacją związkowców, ustanowiona została jednostka mająca zwalczać nadużywanie alkoholu i narkotyków.  Przyświecają jej dwa cele: zapobieganie dysfunkcyjnemu zachowaniu w pracy wywołanemu spożyciem alkoholu lub zażywaniem narkotyków i wspieranie pracowników zwracających się o pomoc w uporaniu się
z nałogiem. Ukraina przeprowadziła pierwszą kampanię prewencyjną Gefco przeciwko AIDS. Włochy włożyły wiele wysiłku w ocenę stresu w miejscu pracy przy pomocy ankiety, wypełnionej przez prawie 75proc. pracowników. W rezultacie ankiety wprowadzono plany działania mające na celu promować komunikację pomiędzy managerami i pracownikami oraz zorganizować szkolenia dla zwiększenia szans pracowników na promocję.

 

Działania rozpoczęte w roku 2009 w celu promowania szacunku dla elementarnych Praw Człowieka były kontynuowane w roku 2010. Hiszpania kontynuowała realizację umowy z roku 2009 o zapobieganiu przemocy domowej organizując serię rozmów i szkoląc czterech pracowników, aby mogli pomagać ofiarom radzić sobie z tym problemem. Wzmocnione zostały procedury pozwalające pracownikom na ujawnianie wszelkich praktyk uważanych za naruszenie praw człowieka. System taki został wprowadzony w Maroko, podczas gdy w Niemczech wybrano i wyszkolono pracownika, który zajmuje się skargami dotyczącymi napastowania i dyskryminacji w pracy. Argentyna wprowadziła pilotażowy plan mający na celu zintegrowanie osób niepełnosprawnych z innymi pracownikami, pomimo tego, że w kraju tym nie obowiązuje obecnie żaden formalny limit niepełnosprawnych pracowników. GEFCO Brazylia wyposażyło managerów w przewodnik po rekrutacji, który zawiera listę dyskryminujących pytań, których nie wolno jest im zadawać w trakcie procesu rekrutacyjnego i który wyjaśnia jak przeprowadzać wywiady w możliwie jak najbardziej obiektywny sposób. Francja szuka sposobów, aby zatrudniać więcej osób, które są z medycznego punktu widzenia niezdolne do wykonywania pracy, szczególnie poprzez poprawę ergonomiki ich miejsca pracy.

 

Wraz z międzynarodową ekspansją grupy, Porozumienie działa jako motywator do podejmowania działań i stanowi ważny punkt odniesienia. Wdrażanie polityki promującej zdrowie i bezpieczeństwo pracy stanowiło ponownie główne zadanie GEFCO w tym roku. Firma przykłada coraz większą wagę do oferowania pracownikom najlepszych możliwych warunków pracy
i pomagania im w utrzymaniu stanowisk pracy poprzez uczenie ich adaptacji, w szczególności do nowych wymogów. Zostały wprowadzone ankiety i systemy umożliwiające zgłaszanie sugestii, aby dać pracownikom nowy sposób na wyrażanie swojej opinii. Pomimo tego, że korporacyjna odpowiedzialność społeczna stanowi najważniejszą kwestię Porozumienia, zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, szczególnie w odniesieniu do certyfikatów ISO i zbioru danych dotyczących zużycia energii, zostało także uwzględnione w Porozumieniu w 2010 roku. Aby ułatwić realizację tych postanowień, wszystkie filie GEFCO otrzymały przewodnik po najlepszych praktykach w odniesieniu do kwestii ochrony środowiska.
(źr. GEFCO)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.