Dodaj ogłoszenie o pracy


Działalność kurierska, a podatek VAT

Prowadzący firmę, która specjalizuje się w świadczeniu usług transportowych zamierza rozszerzyć działalność o usługi kurierskie - czy zasady opodatkowania takich usług są takie same jak w przypadku usług transportowych, w szczególności czy takie same są w tym przypadku zasady wystawiania faktur VAT?

 

Kwestia zasad opodatkowania podatkiem VAT usług kurierskich może budzić w praktyce sporo wątpliwości.  Wątpliwym jest czy usługi te są tożsame z usługami transportowymi i w związku z tym, czy powinny być opodatkowane na analogicznych zasadach (szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, szczególny moment wystawienia faktury), czy też stanowią odrębny rodzaj usług i w związku z tym powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych. Zasadniczo wydaje się, iż zakres czynności wchodzących w skład takich usług jest analogiczny do usług transportowych, mianowicie można je sprowadzić do przemieszczenia określonego towaru z punktu A do punktu B, jednakże zagadnienie to wymaga bardziej szczegółowej analizy.

 

Ustawa o podatku od towarów i usług w ogóle nie odnosi się do pojęcia usług kurierskich, w szczególności nie definiuje ich istoty. Należy zatem posłużyć się znaczeniem językowym tego terminu. Otóż, zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego kurier to osoba wysłana  z pilną wiadomością, pismem, przesyłką itp. Zatem możliwe jest odróżnienie usług kurierskich od usług transportowych na podstawie takich kryteriów jak, termin dostarczania towaru. Mianowicie, co do zasady, usługi kurierskie powinny być usługami wykonywanymi tak szybko, jak to tylko możliwe. Ponadto, przedmiotem usług kurierskich nie jest przemieszczanie dużych partii towarów, tylko doręczanie przesyłek.

 

Na gruncie polskiego prawa pojęcie usług kurierskich było wyodrębnione w treści ustawy o łączności, która została derogowana ustawą z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe obowiązującą do dnia dzisiejszego. Na gruncie ustawy o łączności usługi kurierskie definiowano jako usługi nie mające charakteru powszechnego, polegające na zarobkowym, przyspieszonym przewozie i doręczaniu w gwarantowanym terminie przesyłek.

Powołane powyżej okoliczności prowadzą do wniosku, że pojęcie usługi kurierskiej nie jest tożsame z pojęciem usługi transportowej, gdyż charakter czynności, które zasadniczo wchodzą  w zakres takiej usługi jest odmienny, niż zakres czynności będących przedmiotem usługi transportowej. W szczególności, istotą usługi kurierskiej jest szybkie dostarczenie określonej przesyłki do odbiorcy i zasadniczo nie dotyczy ona dużych partii towarów przewożonych na rzecz jednego kontrahenta, lecz pojedynczych przesyłek. Na poparcie powyższego, warto jeszcze wskazać, iż w klasyfikacji PKWiU usługi kurierskie i usługi transportowe klasyfikowane są odrębnie. Konsekwencją tego jest fakt, iż usług kurierskie nie mogą być opodatkowane analogicznie jak usługi transportowe.

 

Zasady opodatkowania usług kurierskich
W związku z powyższym należy stwierdzić, iż obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług kurierskich powstaje na zasadach ogólnych z chwilą wykonania usługi lub jeśli podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury, z chwilą wystawienia faktury, nie później jednaj, niż 7 dnia od dnia wykonania usługi. Przy czym właściwy moment wystawienia faktury VAT również określa się na zasadach ogólnych, a więc podatnik powinien wystawić fakturę w terminie 7 dnia od daty wykonania usługi (o ile oczywiście nie mamy do czynienia z płatnościami w formie zaliczek).

 

Przykład
Spółka X świadczy usługi kurierskie polegające na ekspresowym dostarczaniu przesyłek na rzecz Spółki Y. Przesyłka zostaje dostarczona w miejsce wskazane przez Spółkę Y w dniu 3 listopada 2010 r. z tego tytułu Spółka X wystawia fakturę w dniu 4 listopada 2010 r. obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej transakcji powstanie w dniu 4 listopada 2010 r. (wystawienie faktury).


 
Dla usług tych nie będą miały też zastosowania szczególne stawki podatkowe, które w określonych sytuacjach przewidziane są dla usług transportowych. Usługi kurierskie powinny więc w każdym przypadku zostać opodatkowane według podstawowej stawki podatku VAT w wysokości 23%.

Powyższe znajduje potwierdzenie w stanowisku organów podatkowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26.02.2010 r. (sygn. IBPP3/443-920/09/KO) stwierdza: „W przypadku świadczenia usług kurierskich ustawodawca nie przewidział szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Oznacza to, że świadczący je podmiot jest obowiązany rozliczyć obrót z tego tytułu na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast w przypadku świadczenia usług transportu obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy o VAT z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi transportu.”

 

Autor: Anna Resiak, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.