Dodaj ogłoszenie o pracy


Transport miejski od kuchni

Poznań przygotowuję się do Euro 2012. Remonty w kluczowych węzłach komunikacyjnych miasta, znacząco utrudniają mieszkańcom przemieszczanie się na co dzień. Alternatywą dla stania w korkach jest komunikacja miejska. Wyższa Szkoła Logistyki w ramach projektu „Wielkopolska musi wiedzieć” (WMW) zaprezentowała film dydaktyczny odkrywający tajniki planowania ruchu miejskiego.


„Celem tego filmu nie jest pokazanie zmian komunikacyjnych w związku z remontami Euro 2012, ale ukazanie transportu miejskiego na co dzień – mówi Wojciech Zalewski, rzecznik prasowy WSL – W obliczu ostatnich zmian jednak w obrębie komunikacji, znajomość tych zagadnień jest ciekawa nie tylko dla studentów i uczniów kształcących się w zawodach logistycznych, ale praktycznie dla każdego użytkownika ruchu miejskiego. Warto bowiem zobaczyć jak od kuchni wygląda komunikacja miejska oraz jak wiele robi się w Poznaniu, aby ją unowocześnić, a co za tym idzie ułatwiać życie mieszkańcom” – dodaje.
Projekt „Wielkopolska musi wiedzieć” w ramch, którego realizowany jest film ma na celu stworzenie platformy komunikacji, usprawnienie przepływu informacji, skonfrontowanie oczekiwań przyszłych pracodawców z istniejącymi programami nauczania oraz stworzenie pomocy dydaktycznych mających wspierać zmiany w procesie edukacji logistycznej. Film o transporcie miejskim jest pierwszym z dziesięciu powstających filmów dydaktycznych.

 

Szkoły w całej Polsce zyskają dzięki projektowi z Wielkopolski
Mimo iż realizacja projektu obejmuje teren Wielkopolski, jego efekty wpłyną pozytywnie na poziom kształcenia we wszystkich szkołach w Polsce kształcących w kierunkach: technik logistyk i technik spedytor. Umożliwia to Logistyczna Platforma Badawcza www.lpb.wsl.com.pl, na której znajdą się bezpłatne materiały edukacyjne do pobrania. Uczestniczące w projekcie podmioty – szkoły i firmy wspólnie wypracowały zawartość materiałów edukacyjnych bazujących na aktualnych rozwiązaniach w logistyce. W efekcie powstał szereg pomocy dydaktycznych, między innymi plansze dydaktyczne, prezentacje multimedialne oraz  krótkometrażowe filmy.

 

MPK i ZTM w Poznaniu to firmy zaangażowane społecznie
Cykl 10 filmów poświęconych zagadnieniom związanych z logistyką, transportem i spedycją, otwiera materiał filmowy dotyczący transportu miejskiego, który został zrealizowany przy współpracy z MPK Poznań oraz ZTM w Poznaniu. Film nie powstałby dzięki ogromnej otwartości przedstawicieli obu przedsiębiorstw i udostępnieniu wszystkich obiektów oraz pojazdów do dyspozycji ekipy filmowej.
–  Z dużym entuzjazmem podeszliśmy do propozycji Wyższej Szkoły Logistyki dotyczącej współpracy przy filmie dydaktycznym realizowanym w ramach projektu "Wielkopolska musi wiedzieć" – mówi Iwona Cieślik, kierownik Biura Promocji MPK –  taka współpraca znakomicie wpisuje się w naszą strategię i jest dla nas bardzo cenna. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że dzieląc się naszym doświadczeniem przy tego typu przedsięwzięciach tworzymy wykwalifikowaną kadrę, która w przyszłości zasili nasze szeregi. – Także Tomasz Gieżyński zastępca dyrektora z ZTM Poznań podkreśla znaczenie udziału w projekcie – Cieszymy się, że nasz udział w programie pomoże przyszłym studentom w zrozumieniu obecnych trendów w organizacji komunikacji publicznej, a w przyszłości być może poskutkuje napływem odpowiednio wykwalifikowanego personelu.

 

Tam gdzie uczeń nie może…
- tam zagląda oko kamery. Pozostałe materiały wideo, które powstaną w ramach projektu „Wielkopolska musi wiedzieć”, będą ukazywać m.in. procesy logistyczne, których zaobserwowanie nawet podczas wizyt stacjonarnych na terenie przedsiębiorstwa nie byłoby możliwe ze względu skalę działań lub na obowiązujące w magazynach lub sortowaniach wysokie standardy bezpieczeństwa. Dzięki materiałom wideo uczeń będzie mógł dosłownie towarzyszyć spedytorowi w jego pracy, śledząc krok po kroku wykonywane przez niego czynności lub podążać za przesyłką kurierską przez cały kraj czy też zapoznać się zasadami działania transportu miejskiego. Uzupełnienie materiałów filmowych o infografiki i animacje pozwoli lepiej zrozumieć i zapamiętać różne zagadnienia logistyczne.

 

Link do filmu umieszczonego na kanale WSL  http://www.youtube.com/user/WSLPoznan#p/a/u/1/YaXsgCdP1oQ

 

(źr. WSL)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.