Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak sieć radiowa usprawnia pracę w magazynach spożywczych?

Obecnie identyfikacja jest jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego systemu produkcji i dystrybucji żywności. Prawodawstwo unijne i krajowe nakłada na firmy zajmujące się produkcją artykułów spożywczych coraz więcej obowiązków, m.in. wymóg "śledzenia" produktów w systemach WMS.

 

Można to zrobić na wiele sposobów w systemach WMS - Magazynowego Systemu Informatycznego służącego do zarządzania ruchem produktów w magazynach. Często jednak wdrożenie systemu wymaga wprowadzenia sieci radiowej np. w kilku lokalizacjach przy zarządzaniu przez jeden serwer. Przykładem takiego wdrożenia jest Südzucker Polska S.A. , najmłodsza spośród spółek Grupy Südzucker w Europie, zajmująca się produkcją cukru. Firma wybrała do wdrożenia spółkę SKK z Krakowa.

 

WMS w 5 cukrowniach z jednym serwerem - jak to zrobić?
Südzucker koordynuje działalność 5 zakładów produkcyjnych, zlokalizowanych na najbardziej urodzajnych terenach na Śląsku oraz w południowo - wschodniej Polsce. SKK zaproponowała wdrożenie centralnie zarządzanej sieci radiowej Cisco opartej o punkty dostępowe (Access Points).
Wdrożenie sieci bezprzewodowej, które zostało również przeprowadzone, składało się z dwóch etapów: projektowania oraz instalacji i uruchomienia.
Najważniejszym elementem etapu projektowego była wizja lokalna połączona z pomiarami propagacji fal radiowych. Wizja lokalna miała na celu zidentyfikowanie obszarów silnie tłumiących oraz rozpraszających sygnał radiowy, identyfikację źródeł zakłóceń w zakresie częstotliwości wykorzystywanych przez sieci WLAN, a także zapoznanie się z konstrukcją hal, w których miała pracować sieć radiowa. Dzięki temu możliwe było precyzyjne określenie ilości i rozmieszczenia stacji bazowych sieci bezprzewodowej, dobranie właściwych anten, przydział mocy i kanałów radiowych, a następnie zaprojektowanie sieci radiowej.
Przeprowadzono badania propagacji fal radiowych, następnie zaprojektowała sieć bezprzewodową, przygotowała infrastrukturę radiową, wykonała okablowanie oraz zainstalowała punkty dostępowe działające w ramach sieci radiowej. Ponadto przeprowadzono szkolenie dla administratora systemu.

 

Wdrożenie, zaproponowanego przez SKK rozwiązania umożliwiło połączenie siecią radiową pięciu zakładów wytwórczych Südzucker Polska zlokalizowanych na terenie od Dolnego Śląska aż po granicę polsko-ukraińską. Zainstalowana w magazynach wyrobów gotowych sieć radiowa pozwala na komunikację bezprzewodową, a także identyfikację i weryfikację palet oraz miejsca, gdzie się aktualnie znajdują. Przeprowadzone wdrożenie oznacza także znaczne zwiększenie bezpieczeństwa produkcji oraz poprawę jakości śledzenia partii produkcyjnych. Co więcej, zastosowane rozwiązanie umożliwiło również zarządzanie zapasem w oparciu o system WMS, co ma wpływ na proces produkcji i magazynowania.
(źr. SKK S.A)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.