Dodaj ogłoszenie o pracy


Ponad połowa pracodawców w TSL planuje zatrudnić specjalistów i menedżerów

Jak podaje Antal Global Snapshot w wynikach 15. edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów - już po raz kolejny rynek pracy wskazuje na coraz lepszą sytuację. 56 proc. pracodawców z branży TSL planuje rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla w I kwartale 2014 roku.

63 proc. pracodawców planuje rekrutację specjalistów i menedżerów, 14 proc. zwolnienia w I kwartale 2014. Prognoza ta jest lepsza od wyników poprzedniej - 14 edycji, które już były bardzo dobre (odpowiednio 58 proc. i 11 proc.).

Branża TSL

Branże, w których odnotowano dużą stabilność dynamiki zatrudniania – czyli niższy niż średnia dla Polski odsetek pracodawców planujących rekrutacje w I kwartale 2014 przy jednocześnie bardzo niskim odsetku pracodawców zwalniających to między innymi: Transport, Spedycja I Logistyka. Jednak, II kwartał roku powinien przynieść rozwój tego sektora. - Z moich obserwacji wynika, że sytuacja w branży jest dobra. Firmy po prowadzonych rekrutacjach w okresie listopad-grudzień 2013, który jest jednym z lepszych w branży w odniesieniu rocznym, stabilizują zatrudnienie. Większość firm jest w trakcie formułowania bądź akceptowania strategii na najbliższy rok. Wnioski są optymistyczne: końcówka I i cały II kwartał 2014 roku powinien przynieść zmiany na lepsze i zwiększyć liczbę prowadzonych rekrutacji – komentuje Fabian Pietras, lider zespołu Antal Engineering & Operations.

W związku z rozwojem rynków w Europie Wschodniej wzrośnie zainteresowanie kandydatami znającymi język rosyjski. - Obecnie pracodawcy poszukują kierowników ds. transportu i spedycji drogowej. Coraz częściej otrzymujemy również zapytania związane z rynkami Europy Wschodniej. W dużym uproszczeniu można mówić o tendencji rozwoju sektora. W związku z tym, rekrutacje prowadzone będą także na stanowiska operacyjne i sprzedażowe, a dużym zainteresowaniem cieszyć się będą kandydaci, którzy znają język rosyjski – ocenia Fabian Pietras, lider w zespole Antal Engineering & Operations.

(źr. Antal Global Snapshot)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.