Dodaj ogłoszenie o pracy


Za ochronę i sprzątanie firmy zapłacą więcej

Tysiące firm w Polsce na co dzień korzysta z usług sprzątania i ochrony mienia. Od 1 kwietnia 2014 roku konkurencyjna dotąd oferta firm usługowych stanie się jednak znacznie droższa. Wszystko za sprawą najnowszej zmiany w ustawie okołobudżetowej – pogorszeniu ulegną m.in. zasady finansowania polskiego rynku pracy osób niepełnosprawnych oraz warunki, w jakich działają zakłady pracy chronionej. Zmieni się sytuacja pracowników i dostawców usług z branży czystości i ochrony, a także ich odbiorców - uważa Marek Kowalski, ekspert Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.

W spółkach zajmujących się fizyczną i techniczną ochroną osób i mienia, u producentów i dystrybutorów z branży usług utrzymania czystości oraz w przedsiębiorstwach sprzątających zatrudnienie znajduje niemal ok. 20% osób z niepełnosprawnością. Firmy te od lat z zapałem uczestniczą w projekcie zawodowej integracji osób z niepełnosprawnością, zapewniając im życiowy byt, możliwość realizacji ambicji zawodowych, poczucie przydatności społecznej, integrację z resztą społeczeństwa na partnerskich zasadach oraz ekonomiczną samodzielność. Od 1 kwietnia 2014 – dnia, w którym zaczną obowiązywać nowe regulacje – warunki rynkowe dla branży usługowej ulegną drastycznej zmianie. Co więcej, nowe przepisy nie tylko są zaskoczeniem dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego i społecznego – wprowadzane są bez odpowiedniego vacatio legis i niezgodnie z wcześniejszymi deklaracjami i wytycznymi ustawodawcy. Dotychczas regulacje prawne tworzyły narzędzia zachęcające przedsiębiorców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością, deklarowano także wzrost dofinansowań na rynku ‘otwartym’ tak, by zrównały się z poziomem wsparcia przewidzianym dla zakładów pracy chronionej (ZPChr).

Zmiana przepisów w ustawie okołobudżetowej spowoduje wzrost kosztów pracy. Dla zakładów usługowych oznacza to obniżenie rentowności średnio od kilku do kilkunastu procent. Ilu firmom usługowym przyjdzie funkcjonować ze znaczną stratą finansową? Jak długo uda im się wiązać koniec z końcem, skoro ich rentowność waha się w granicach 3-4%? Nowelizując przepisy rząd nie dał firmom także potrzebnego czasu na stopniowe dostosowanie się do efektów nowej polityki zatrudniania osób niepełnosprawnych. Zasady ochrony interesów w toku przedsiębiorców po raz kolejny zostały pominięte przez ustawodawcę. Potrzeba ograniczenia ponoszonych przez budżet państwa kosztów polityki społecznej integracji osób niepełnosprawnych będzie zatem prowadzona kosztem przedsiębiorców, ich pracowników i w konsekwencji także kontrahentów.

Dlatego już w pierwszym kwartale 2014 roku można spodziewać się zmasowanej akcji renegocjacji lub wręcz rozwiązywania dotychczasowych kontraktów na usługi. Warunki rynkowe, całkowicie niezależne od przedsiębiorców, zmienią się bowiem radykalnie. Niestety, są to okoliczności, których nie można było – przy zachowaniu najwyższej nawet staranności – przewidzieć w momencie przygotowywania oferty i następnie podpisywania umowy. I chociaż przedsiębiorcy stawiają sobie za cel wypełnienie zobowiązań bez ryzyka utraty zdolności funkcjonowania na rynku, przy jednoczesnym utrzymaniu usług wysokiej jakości za rynkową cenę, to w wielu przypadkach może się to okazać po prostu niemożliwe.

Marek Kowalski
prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.