Dodaj ogłoszenie o pracy


Celnicy przyjrzą się zaniżaniu wartości celnej tekstyliów i obuwia

W związku z zaobserwowanym w ostatnim czasie zjawiskiem sukcesywnego obniżania deklarowanej wartości celnej importowanych wyrobów tekstylnych i obuwia pochodzących z Dalekiego Wschodu, Służba Celna zintensyfikuje działania kontrolne ukierunkowane na przeciwdziałanie zaniżaniu wartości celnej tych towarów, a także eliminację oszustw w tym obszarze - czytamy w komunikacie resortu finansów.
Działania kontrolne będą oparte na analizie ryzyka i będą polegały na bardziej szczegółowym badaniu zgłoszeń celnych pod kątem wartości celnej sprowadzanych z Dalekiego Wschodu tekstyliów i obuwia. Będą one prowadzone w taki sposób, żeby nie zakłócić płynności obrotu towarowego tymi towarami.

W obrocie towarami należącymi do tej grupy towarowej Służba Celna stykała się w przeszłości z rażącym zaniżaniem wartości celnej. Zdarzały się nawet zgłoszenia celne odzieży o wartości zaniżonej dwudziestokrotnie.  
Zjawisko zaniżania wartości celnej importowanych towarów jest elementem nieuczciwej konkurencji wobec przedsiębiorców rzetelnie wywiązujących się z obowiązków celnych i podatkowych, a także okradaniem budżetu państwa (a w konsekwencji wszystkich Polaków).
za info Służba Celna

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.