Dodaj ogłoszenie o pracy


Prawie 100 mln wolnej gotówki - Grupa Pekaes ogłosiła wyniki za I półrocze

Dzięki wyraźnej poprawie działalności operacyjnej Grupy Pekaes i dodatnim przepływom pieniężnym, na koniec czerwca 2011 r. spółka dysponowała 90,7 mln PLN wolnej gotówki. W drugim kwartale 2011 r. firma realizowała przyjęte w ubiegłym roku cele strategiczne, skupiając się na działalności podstawowej w zakrsie usług transportu i spedycji.

 


Przychody w segmencie TSL wyniosły 121,91 mln PLN i były o 14,6proc. wyższe niż w II kwartale 2010 roku. EBITDA, nawet po korekcie o zdarzenia jednorazowe, wzrósł o 9proc. (przed korektą o zdarzenia jednorazowe wzrost wyniósł 25proc.). Został on osiągnięty dzięki zwiększeniu średnich stawek usług oraz rosnącym wolumenom w segmencie przewozów drobnicowych (LTL).
W ciągu minionych trzech miesięcy spółka kontynuowała optymalizację działalności biznesowej. Wprowadzono nowy, korzystny zarówno dla pracowników, jak i firmy, system wynagradzania i premiowania pracowników, renegocjowano umowy z klientami, którzy nie byli dla spółki rentowni. Pekaes wdrożył także systemy poprawy jakości usług, co ustabilizowało wskaźniki jakości na wysokim poziomie. Zgodnie z zapowiedziami, kontynuowano także proces uporządkowywania struktury Grupy.
(źr. PEKAES S.A)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.