Dodaj ogłoszenie o pracy


Strefy buforowe dla kierowców na wschodniej granicy

Aby ułatwić odprawy celne na granicy w okresie przedświątecznym, kiedy znacząco wzrasta ruch towarowy przez granicę - Służba Celna, razem z innymi zainteresowanymi służbami mundurowymi oraz służbami podległymi wojewodom, wprowadza nowy system pozwalający na uporządkowanie kolejki przed przejściami granicznymi.
Przejścia graniczne, przed którymi w razie spiętrzeń, zostaną uruchomione strefy buforowe: Kuźnica, Bobrowniki, Dorohusk, Hrebenne, Koroszczyn, Bezledy i Grzechotki.

Każdorazowo w okresie przedświątecznym na przejścia graniczne dziennie przyjeżdża nawet dwukrotnie więcej samochodów ciężarowych niż w pozostałe dni robocze w roku, dlatego działania służby celnej ułatwią życie kierowcom dużych ciężarówek, którzy zamiast wykorzystać czas oczekiwania na swoją kolejność pilnowali miejsca w kolejce.
Oczywiście oprócz utworzenia tych „buforów oczekiwania” Służba Celna podejmuje szereg innych działań niezbędnych do sprawnej obsługi wzmożonego ruchu granicznego. Zostanie zwiększona obsada kadrowa, uruchomiony system wczesnego ostrzegania o sytuacjach nadzwyczajnych pomiędzy służbami obu państw granicznych oraz elektroniczne zgłoszenia celne ograniczające udział funkcjonariuszy do niezbędnego minimum.

Strefy buforowe są  przeznaczone dla samochodów ciężarowych wyjeżdżających z Polski. Polegają na regulacji ruchu w kilkukilometrowej odległości od przejść granicznych. Samochody będą zatrzymywane za pomocą sygnalizacji świetlnej, a przejazd do strefy bezpośredniego przekraczania granicy będzie co kilka godzin uruchamiany, co wyeliminuje objeżdżanie części samochodów oczekujących w kolejce.
System specjalnych stref buforowych będzie uruchamiany w przypadku większych spiętrzeń w ruchu. System będzie też monitorowany przez mobilne patrole służb.
Służby graniczne liczą na to, że pozwoli to na większe uporządkowanie kolejki, poprawę bezpieczeństwa ruchu i stworzy kierowcom możliwość kilkugodzinnego odpoczynku, bez zagrożenia ominięcia ich przez inne pojazdy.
Szczegóły działania systemu i zasady jego uruchamiania są ustalane odrębnie dla każdego z przejść, w zależności od lokalnych uwarunkowań. Służba Celna, Straż Graniczna i Policja będą przekazywać na bieżąco kierowcom informacje o utworzeniu buforów.
Odpowiednie informacje będą również umieszczone na stronie www.granica.gov.pl i stronach internetowych izb celnych, a także innych służb.
rak za info Służba Celna

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.