Dodaj ogłoszenie o pracy


Dlaczego padła idea budowy Via Carpatia?

Via Carpatia” zdaniem pomysłodawców, krajów ze wschodniej "flanki" Unii Europejskiej  miała stanowić alternatywny szlak transportowy, prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji. Szlak ten łączyłby się przez porty Morza Czarnego ze szlakiem TRACECA (Korytarz Transportowy Europa – Kaukaz – Azja).
Ale jak wynika z ostanich decyzji Unii Europejskiej pomysł ten nie znalazł uznania w ramach planowanych wydatków z funduszy TEN-T do 2020 r.

Nie po to budujemy tunel...
Częściowo odpowiedź na to pytanie daje opublikowany raport The Core Network Corridors TEN-T Network 2013. Według raportu budowa to tunelu pod cieśniną Femern stanowi bardzo ważny element dla jednego z najdłuższych i najważniejszych korytarzy transportowych w Europie, tj. dla korytarza skandynawsko-śródziemnomorskiego.
Jest to jeden z dziewięciu wymienionych w raporcie korytarzy transportowych. Łączy on północ z południem Europy. Rozpoczyna się na granicy rosyjsko-fińskiej, przebiega przez Szwecję, Danię, Niemcy, Włochy i kończy się na Malcie. W raporcie korytarz ten został określony jako „mający zasadnicze znaczenie dla gospodarki europejskiej, ponieważ łączy on główne centra urbanistyczne Niemiec i Włoch ze Skandynawią i obszarem Morza Śródziemnego”.
W korytarzu tym ważną rolę odgrywa tunel w cieśninie Femern jako stałe połączenie krajów nordyckich z centralną Europą.
Niestety obecnie brak tunelu między Danią a Niemcami jest wąskim gardłem w tym  korytarzu i jego rozwiązaniem będzie budowa zatapianego tunelu.

Tylko w okresie od 2009 do 2015 roku budowa połączenia w cieśninie Femern i prace ziemne w regionie od duńskiego miasta Ringsted do Rødby otrzymają z programów TEN-T wsparcie na studium wykonalności i planowanie w wysokości 200 mln EUR. Dania z nowego 7-letniego okresu programowania funduszy, który zacznie się w roku 2014, będzie potrzebowała wsparcia na budowę tunelu. Finansowanie z tego programu może wynieść do 40% na projekty kolejowe i 10% na projekty drogowe, ale Femern A/S w swoich kalkulacjach wpisał tylko 10% dofinansowania.

A Via Carpatia?
Przypomnijmy, że pierwotnie Via Carpatia łączyć miała cztery kraje: Litwę, Polskę, Słowację i Węgry, a konkretnie miasta: Kowno - Białystok - Lublin - Rzeszów - Preszów - Koszyce - Debreczyn. Tak zadecydowano podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Łańcucie 27 października 2006 r. z udziałem ministrów transportu Litwy, Polski, Słowacji i Węgier. Na Litwie szlak Via Carpatia pokrywa się ze szlakiem Via Baltica na odcinku drogi Kowno - granica z Polską.
Odcinek ten należy do najbardziej obciążonych ruchem samochodów ciężarowych. W Polsce szlak drogowy od granicy z Litwą do granicy ze Słowacją stanowi trzecie po autostradzie A-1 i drodze ekspresowej S-3, co do znaczenia tranzytowe połączenie drogowe na osi północ - południe. A własnie częścią szlaku „Via Carpatia” na terytorium Polski są drogi S8 i S19 (Budzisko – Suwałki – Choroszcz/Białystok – Lublin – Rzeszów - Barwinek). Trwa wprawdzie modernizacja istniejącej drogi jednojezdniowej oraz budowa obwodnic miast do parametrów drogi ekspresowej oraz budowa drogi ekspresowej głównie po nowym śladzie, ale..... kto pamięta jeszcze o obwodnicy Augustowa i  "obronie Rospudy", ten wie że z własnych środków budowa ta trwać będzie o wiele dłużej.

Tym bardziej, że wejście Rumunii i Bułgarii do Unii Europejskiej stworzyło niepowtarzalną szansę wydłużenia tego projektu na terytorium obu nowych członków UE. W 2008 roku Rumunia, Bułgaria i Grecja złożyły wniosek o przyłączenie się do inicjatywy.
Deklaracja wstępna zakładała rozwój szlaku drogowego z Kowna do Debreczyna (i ew. dalej na południe), który nazwano „Via Carpatia”. Jego rozwój miał przyczynić się do aktywizacji gospodarczej słabiej rozwiniętych wschodnich regionów UE. „Via Carpatia” w przyszłości miała stanowć alternatywny szlak transportowy, prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji. Szlak ten łączyłby się przez porty Morza Czarnego ze szlakiem TRACECA (Korytarz Transportowy Europa – Kaukaz – Azja).
Bez unijnego wsparcia realizację tego przedsięwzięcia można odłożyć ad calendas graecas...
rak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.