Dodaj ogłoszenie o pracy


To nie ordynacja podatkowa jest głównym problem przedsiębiorców

Zdaniem Pracodawców RP zapowiedziane przez Ministra Finansów utworzenie Kodeksu podatkowego z listą praw podatnika nie poprawi sytuacji przedsiębiorców.
Nowy Kodeks podatkowy ma na celu zastąpienie obecnie obowiązującej Ordynacji podatkowej, która reguluje kwestie związane m.in.
z zobowiązaniami, postępowaniem oraz kontrolą podatkową i czynnościami sprawdzającymi. – Nie wskazano jednak szczegółowo, jakie elementy miałyby zostać poprawione, by zapewnić wzrost gospodarczy i uprościć system podatkowy – podkreślają eksperci Pracodawców RP. W ich opinii głównym problemem polskich przedsiębiorców nie jest sama ustawa Ordynacja podatkowa, będąca procedurą postępowania, tylko przede wszystkim przepisy prawa materialnego, które bezpośrednio regulują prawa i obowiązki podmiotów w zakresie poszczególnych podatków.

Należą do nich:

  • ustawa o podatku od towarów i usług,
  • ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  • ustawa o podatku akcyzowym,
  • ustawa Prawo celne.

– Warto podkreślić, że sam fakt obowiązywania Ordynacji podatkowej od
15 lat nie powinien być przesłanką do tworzenia nowego Kodeksu podatkowego. Może on bowiem doprowadzić do jeszcze bardziej niestabilnego systemu podatkowego oraz mieć negatywny wpływ na prowadzoną przez przedsiębiorców działalność – ostrzegają eksperci Organizacji. – Dlatego wydaje się, iż lepszym rozwiązaniem byłoby dokonanie w pierwszej kolejności nowelizacji przepisów prawa materialnego, w szczególności ustawy o podatku od towarów i usług, poprzez wprowadzenie np. uproszczeń rozliczeniowych – dodają eksperci Pracodawców RP.
źródło: Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.