Dodaj ogłoszenie o pracy


Raport Paying Taxes pokazuje największe bolączki polskiego systemu podatkowego

Wyniki najnowszej edycji raportu Paying Taxes potwierdzają obserwacje polskich przedsiębiorców, dotyczące funkcjonowania systemu podatkowego w naszym kraju – jest on nieprzejrzysty i nadmiernie skomplikowany.
Zdaniem ekspertów Pracodawców RP jeden z głównych problemów polskich przedsiębiorców stanowi zbyt wysoki poziom opodatkowania. Jednak zdecydowanie najgorzej wypadamy pod względem nakładu czasu niezbędnego do spełnienia wszystkich wymogów administracyjno-prawnych, w celu właściwego rozliczenia zobowiązań podatkowych.
Przedsiębiorcom działającym w naszym kraju zajmuje to przeciętnie aż 286 godzin, co plasuje Polskę niemal na samym końcu rankingu w naszym regionie – tuż przed Czechami i Bułgarią.
Nasz kraj bardzo źle wypada także pod względem liczby płatności, które są potrzebne do uregulowania wszystkich powstających zobowiązań podatkowych.
Polscy przedsiębiorcy muszą płacić podatki aż 18 razy w roku, podczas gdy w zdecydowanej większości rozwiniętych krajów standardem jest 8–9 płatności. W Szwecji i Norwegii dokonuje się ich zaledwie 4.
Raport Paying Taxes pokazuje zatem, że choć obowiązujące stawki podatkowe bardzo utrudniają życie polskim przedsiębiorcom, to jednak możliwe jest osiągnięcie choćby lekkiej poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – nawet bez ich zmieniania.
źródło: Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.