Dodaj ogłoszenie o pracy


Internetowe centrum rozwoju kompetencji logistyków

Szkolenia e-learningowe szyte na miarę, dostęp do wysokiej jakości materiałów dydaktycznych i międzynarodowa wymiana wiedzy to najważniejsze korzyści, jakie obecnym i przyszłym logistykom przyniósł zakończony właśnie projekt lot4eng.com.
Konferencja podsumowująca dwa lata pracy nad projektem odbyła się 26 listopada w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu.
Logistics Open Training for Engineering Competence czyli lot4eng.com to przedsięwzięcie, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej i obejmujące swym zasięgiem logistyków z całej Europy.
Celem projektu lot4eng.com jest podnoszenie kompetencji inżynierskich i menedżerskich pracowników branży logistycznej poprzez udostępnienie wysokiej jakości materiałów e-learningowych.

Prace nad projektem trwały niemal dwa lata i odbywały się w międzynarodowych zespołach ekspertów, których przedstawiciele podsumowali podczas konferencji poszczególne etapy budowy nowego narzędzia szkoleniowego. Ponad stu gościom zgromadzonym w Auli WSL zaprezentowano owoc tych prac – innowacyjną platformę, ułatwiającą doskonalenie kompetencji menedżerskich i inżynierskich w logistyce. Skalę innowacji narzędzia oraz ogromne zaangażowanie merytoryczne i organizacyjne zespołów obrazują liczby: 1000 przygotowanych lekcji, 5000 pytań testowych i 20 tys. odpowiedzi – w czterech językach.  Komunikacja w ramach platformy lot4eng.com odbywa się w języku polskim, niemieckim, włoskim oraz angielskim. Dzięki temu, to innowacyjne narzędzie dostarczy wiedzy i umiejętności inżynierskich, menedżerskich oraz umiejętności posługiwania się technikami informatycznymi logistykom w całej Europie.

- Bardzo ważne było dostosowanie technologii, w której przygotowujemy treści kursów do wymogów ich obsługi w kilku wersjach językowych, tak aby proces tłumaczenia i zamieszczania treści nie paraliżował pracy zespołów – mówi mgr inż. Michał Adamczak, WSL.
Obecnie na platformie korzystać można z 15 kursów e-learningowych, w tym: 9 menedżerskich, 5 inżynierskich oraz modułu metodycznego (instrukcji korzystania i tworzenia cyfrowych materiałów e-learningowych).
Kluczową funkcjonalnością platformy jest narzędzie, opracowujące dla użytkowników indywidualne plany szkolenia na podstawie określonych przez nich kompetencji, które chcieliby posiadać lub doskonalić. Do zidentyfikowanych luk kompetencyjnych dobrane zostaną odpowiednie materiały edukacyjne, które pozwolą zrealizować założone przez użytkownika cele szkoleniowe.
Platforma lot4eng.com to szereg praktycznych zastosowań nie tylko dla indywidualnych użytkowników, ale także dla przedsiębiorstw. Kursy i testy pozwolą pracodawcom oceniać kompetencje kandydatów do pracy lub podnosić i certyfikować kwalifikacje kadry. Przez pierwszy rok korzystanie z platformy będzie bezpłatne.

- Platforma została przekazana w ręce użytkowników, ale to nie znaczy, że kończy się nasza praca – mówi doc. dr inż. Piotr Cyplik, WSL. Trzeba „zarazić” ideą e-learningu wszystkich tych, którzy szukają skutecznego sposobu aby udoskonalić swoje umiejętności, a następnie planować  rozwój narzędzia o kolejne kursy kompetencyjne na wyższym poziomie.
- Platforma daje ogromne możliwości transferu wiedzy – dodaje  Rossella Brindani, Centro Servizi Piccole Medie Industrie. Dziś głównymi odbiorcami kursów są małe i średnie przedsiębiorstwa, ale nie ma żadnych przeszkód aby korzystali z nich indywidualni użytkownicy, studenci, nauczyciele akademiccy czy zawodowi.
Projekt Logistics Open Training for Engineering Competence  powstał we współpracy Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu – koordynatora projektu z partnerami: Technische Hochschule Wildau (Niemcy), Centro Servizi Piccole Medie Industrie (Włochy), oraz Centrum Edukacji Logistycznej.
Prace nad projektem, z punktu widzenia jego praktycznej użyteczności oceniali i wspomagali przedstawiciele firm: Cargosped Poznań, ProLogis, Promag S.A., TRANSICS, Mandersloot, L-SYSTEMS, Jungheinrich Polska Sp. z o.o., Wandalex S.A., Kompania Piwowarska S.A.
za info WSL

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.