Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynki wschodnie – szansą na rozwój kariery i biznesu?

ROHLIG SUUS Logistics wraz z Katedrą Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetem w Karagandzie (Kazachstan) rozpoczął projekt analizujący potencjał ekonomiczny i logistyczny rynków wschodnich dla polskich eksporterów. Pod lupę wzięto takie kraje jak: Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. Współpraca łączy cele biznesowe i CSR.

Kierunek - Wschód
Na przestrzeni ostatnich lat dynamika wzrostu eksportu towarów na rynki wschodnie jest nawet kilkukrotnie wyższa niż do krajów zachodnich. Porównując pod tym kątem rok 2012 z 2011 (2011 = 100 proc.) widać znaczące różnice: Uzbekistan 114,2 proc., Mongolia 105,3 proc., Turkmenistan 164,8 proc., Tadżykistan 288,5 proc., gdy tymczasem eksport na rynki zachodnie maleje lub notuje niewielkie wzrosty: Włochy 98,4 proc., Norwegia 91,9 proc., Francja 103,5 proc. Szybko rozwijające się kraje wschodnie są więc potencjalnym kierunkiem biznesowym wielu firm produkcyjnych, które znajdują tam chłonny rynek zbytu dla swoich produktów. Rodzi to również potrzebę współpracy z operatorami logistycznymi, firmami doradczymi czy usługowymi.
- Wzrost eksportu w 2012 roku do większości krajów Wschodu wyniósł od 100 do ponad 200 proc., natomiast wzrost PBK oscyluje na poziomie 5-10 [proc. Takie wyniki są bardzo obiecujące i otwierają szerokie możliwości biznesowe dla eksporterów. Z tego też powodu w oparciu o wieloletnie doświadczenie w obsłudze międzynarodowych projektów logistycznych na rynkach wschodnich, stworzyliśmy szeroki pakiet regularnych usług na Wschód: m.in. do Rosji, na Ukrainę i Białoruś, do Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Mongolii. Początkowo planowaliśmy że będą to usługi dla firm z Europy, ale jak się okazuje, wykonujemy zlecenia logistyczne dla klientów z całego świata. Jest to możliwe dzięki długoletniemu strategicznemu partnerstwu z globalną siecią Rohlig & Co. – powiedział Dariusz Korczyński, Dyrektor ds. rozwoju biznesu na rynkach wschodnich w ROHLIG SUUS Logistics.

Wschód – potencjał dla studentów
Kierunek wschodni może być również dobrym startem zawodowym dla młodych Polaków. Wspólny projekt ROHLIG SUUS, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Karagandzie ma pokazać studentom, że nie tylko Zachód stwarza szerokie możliwości zawodowe, ale również Wschód może otwierać fascynującą ścieżkę kariery. Rozwój gospodarczy Europy Zachodniej mocno zwolnił, więc zdobycie tam interesującej pracy stało się trudniejsze. Kraje wschodnie w niedalekiej przyszłości mogą okazać się bardzo kuszącą alternatywą, dziś jeszcze nie zawsze dostrzeganą. Osobom, które już teraz zaczną poszerzać wiedzę o tych rynkach, dużo łatwiej przyjdzie znalezienie miejsca zatrudnienia. W związku z tym studenci biorący udział w projekcie będą mogli:
• pogłębić wiedzę o potencjale ekonomicznym i logistycznym wybranych krajów,
• nabyć wiedzę o lokalnych firmach branży TSL,
• bezpośrednio współpracować z wieloletnimi praktykami i ekspertami z ROHLIG SUUS,
• wygrać praktyki w ROHLIG SUUS Logistics,
a w efekcie znacząco zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej pracy związanej z logistyką na rynkach wschodnich.
- Codzienne kontakty biznesowe z firmami na Wschodzie pokazują, że pracodawcy dużych koncernów i firm międzynarodowych często zatrudniają polskich menadżerów, powierzając im zarządzanie i rozwój swoich spółek na Wschodzie. W praktyce, jadąc negocjować kontrakty na Wschód, często po drugiej stronie stołu negocjacyjnego spotykamy naszych rodaków. Prawdopodobnie Polacy jako mieszkańcy środkowej Europy znacznie lepiej odnajdują się  w realiach Wschodu niż pracownicy Zachodniej Europy. Doskonale czujemy ten rynek, a jednocześnie reprezentujemy zachodnioeuropejski model pracy i zarządzania. To połączenie wraz z dużą gotowością Polaków do nauki języków obcych i wyjazdów za granicę, czyni z nas cennych pracowników – powiedział Dariusz Korczyński.

Współpraca w ramach projektu
Współpraca pomiędzy Katedrą Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetem w Karagandzie (Kazachstan) a ROHLIG SUUS Logistics potrwa pełen rok akademicki (2013/2014). W efekcie nastąpi dalszy rozwój i udostępnienie nowych rozwiązań dla eksporterów w transporcie ze Wschodem, natomiast studenci zaangażowani w projekt zdobędą wiedzę o rynkach wschodnich i doświadczenie u boku ekspertów z ROHLIG SUUS.
- Projekty, które w ramach studiów realizują studenci, motywują ich do efektywnego poszukiwania informacji, ale też do umiejętnego stosowania pozyskanej wiedzy w praktyce. Dzięki takim przedsięwzięciom studenci pracują na realnych danych i rozwiązują konkretne problemy z zakresu zarządzania. Wykazują się kreatywnością przy szukaniu rozwiązań, bo jako osoby „z zewnątrz” mają świeże spojrzenie i zwracają uwagę na zupełnie inne aspekty problemów, niż osoby na co dzień się z nimi borykające. Korzyści odnoszą więc obie strony przedsięwzięcia – studenci i firma. Te doświadczenia tworzą wartość, która przesądza o przewadze konkurencyjnej naszych absolwentów na rynku pracy, co dla mnie osobiście jest źródłem ogromnej satysfakcji – powiedział prof. Janusz Teczke, Katedra Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
- Najbardziej zależało nam na tym, aby obie strony wspólnie pracowały nad projektem i z równym zaangażowaniem dążyły do osiągnięcia sukcesu pod względem praktycznego zastosowania wypracowanych rozwiązań . Jest to innowacyjne przedsięwzięcie przynajmniej z dwóch powodów.  Po pierwsze - opiera się na rzeczywistej współpracy między ROHLIG SUUS Logistics a studentami UEK – to znaczy już od momentu analizy i interpretacji sytuacji rynkowej obie strony będą miały realny wpływ na ostateczny produkt w postaci usług logistycznych dla eksporterów na Wschód. Po drugie – projekt obejmuje kraje dotychczas często pomijane w strategiach rozwoju biznesu na Wschodzie, zarówno przez eksporterów, jak i przez usługodawców logistycznych obsługujących kierunki wschodnie – powiedział Łukasz Kuliński, Dyrektor Oddziału ROHLIG SUUS Logistics w Krakowie.
Efekty współpracy można będzie poznać na stronie www.goeast.eu.

(źr. za inf. Rohlig Suus Logistics)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.