Dodaj ogłoszenie o pracy


Dane o polskim PMI nie są jednoznaczne

W opinii eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, październikowy wzrost wskaźnika PMI dla polskiego sektora przemysłowego o 0,3 pkt do 53,4 pkt, choć mniej dynamiczny niż w poprzednich okresach, świadczy o tym, że polska gospodarka wykazała się pewną odpornością na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.
– Należy pamiętać, iż napływające w ostatnich tygodniach z państw Europy Zachodniej dane makroekonomiczne wskazywały na słabnięcie obserwowanego dotychczas ożywienia gospodarczego. Powszechnie oczekiwano, że przełoży się to na sytuację Polski. Tak jednak się nie stało – komentuje ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. – Silnie kontrastuje to z sytuacją z pierwszych miesięcy bieżącego roku, kiedy to dane z naszego kraju wskazywały na dalsze pogorszanie się – i tak fatalnej – koniunktury, podczas gdy Zachód doświadczał już odbicia – dodaje ekspert organizacji.

Jak twierdzi Kozłowski, pomimo wzrostu głównego wskaźnika PMI, obraz aktualnej sytuacji polskiej gospodarki wyłaniający się z tych danych nie jest jednoznaczny. – Z jednej strony nasi eksporterzy osiągają fantastyczne wyniki – nowe zamówienia w tym sektorze rosły najdynamiczniej w całej historii badania, a zatem od co najmniej 15 lat. Nie podąża jednak za nimi wzrost zatrudnienia, który spowalnia już kolejny miesiąc z rzędu. Ożywienie wciąż nie ma więc silnego przełożenia na rynek pracy. Ponadto przedsiębiorcy wciąż są zmuszeni do obniżania cen swoich produktów, podczas gdy ponoszone przez nich koszty ich wytworzenia rosną najszybciej od 16 miesięcy – mówi Kozłowski.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP świadczy to o tym, że eksport wciąż pozostaje niezwykle istotnym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce, natomiast w najbliższym czasie nie należy traktować dalszego umacniania się popytu wewnętrznego jako pewnik.
źródło: Pracodawcy RP

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.