Dodaj ogłoszenie o pracy


Z 2000 do 200 - zmniejszyli Czesi liczbę firm w handlu paliwami

Z 2000 do 200 zmniejszyła się liczba przedsiębiorstw zajmujących się handlem paliwami w Czechach i to w miesiąc od wejścia  w życie (d 1 października br.) nowelizacji ustawy o paliwach wprowadzającą ograniczenia w handlu paliwami. Tak duży spadek liczby podmiotów, to wynik głównego wymogu wprowadzonego nowelizacją - wpłacenie 20 mln CZK obowiązkowej kaucji.
Ostateczny efekt nowej regulacji prawnej, która miała za zadanie ukrócić oszustwa w podatku VAT z nielegalnie importowanych paliw, będzie można ocenić dopiero pod koniec br.

Jednak nadal istnieją obawy z wykorzystywania sieci firm do dokonywania oszustw podatkowych w związku ze sprzedażą paliw. Tylko w październiku br. ilość paliwa importowanego w podejrzanych okolicznościach jest szacowana na ok. 20 mln ton, co stanowi ok. jedną trzecią miesięcznej przeciętnej ilości importu paliw. Po zakończeniu etapu przyjmowania kaucji Czeski Urząd Celny przystąpi do ogólnokrajowej akcji kontroli spełnienia nowych kryteriów przez dystrybutorów paliw.

Zdaniem Jana Mikulca, dyrektora zarządzającego Czeskiego Stowarzyszenia Przemysłu Petrochemicznego, nowe przepisy powinny spowodować wyraźny spadek nieopodatkowanego importu paliw do Republiki Czeskiej.
Natomiast przeciwnicy nowelizacji argumentują, że spowoduje ona tylko likwidację małych firm w branży, które nie mają dochodów umożliwiających im wniesienie kaucji. Dlatego Czeskie Stowarzyszenie Przemysłu Petrochemicznego zaleca takim firmom dokonanie połączenia i prowadzenie działalności w ramach powstałej firmy.
rak./źródło: WPHI Praga

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.