Dodaj ogłoszenie o pracy


WSL wspiera szkoły średnie w kształceniu przyszłych pracowników TSL

Wyższa Szkoła Logistyki wspiera szkoły średnie i policealne kształcące w zawodach technik logistyk i technik spedytor. Partnerem WSL jest ponad 200 szkół i blisko 400 nauczycieli.

 

Już kilka lat temu uczelnia zaproponowała pomoc tym nauczycielom, którzy niemal z dnia na dzień zostali postawieni przed faktem prowadzenia zajęć z nieznanych im dotąd przedmiotów logistycznych. Na rynku nie było podręczników i pomocy dydaktycznych. WSL uruchomiła studia podyplomowe dla nauczycieli, e jej wykładowcy wraz z pracownikami Instytutu Logistyki i Magazynowania napisali podręczniki dla uczniów i regularnie pomagają w gromadzeniu materiałów, pomocnych w prowadzeniu zajęć. Dzięki umowom partnerskim z czołowymi w kraju przedsiębiorstwami, poznańska uczelnia daje możliwość zobaczenia logistyki w praktyce.


 
Tylko w ostatnim roku akademickim, WSL odwiedziło 40 szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodach technik logistyk i technik spedytor, to ponad 1400 uczniów i prawie 100 nauczycieli. Podczas pobytu w Wyższej Szkole Logistyki, uczniowie uczestniczą w wykładach o tematyce logistycznej, zwiedzają Krajowe Laboratorium RFID oraz zwiedzają jedną z firm, współpracujących z uczelnią. Uczelnia uruchomiła również specjalny portal internetowy www.szkolysrednie.wsl.com.pl będący platformą wymiany informacji pomiędzy nauczycielami. Portal jest na bieżąco uzupełniany o materiały dydaktyczne pozyskiwane od firm partnerskich.
W ramach współpracy uczelnia organizuje także od pięciu lat Forum Nauczycielskie. Konferencja jest nie tylko corocznym podsumowaniem pomocy jaką otrzymują nauczyciele kształcący w zawodach technik logistyk i technik spedytor, ale również ma na celu poprawę edukacji logistycznej w szkołach ponadgimnazjalnych. Podczas jednych z warsztatów zidentyfikowano wady programu kształcenia w zawodach technik logistyk i technik spedytor, dzięki czemu rozpoczęto pracę nad zmianami podstaw programowych w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

 

Młodzi olimpijczycy
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna to kolejny projekt stworzony przez WSL z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych. W roku akademickim 2011/2012 odbędzie się czwarta edycja konkursu, który ma na celu nie tylko rozbudzać wśród młodych ludzi zainteresowanie tematyką logistyczną, ale także pomóc ocenić program nauczania w szkołach średnich i policealnych. Co roku liczba uczestników wzrasta dwukrotnie. W pierwszej edycji startowało 1835 uczniów z całej Polski, w ostatniej - już ponad 4600 osób.
Kolejnym krokiem WSL było skojarzenie praktyki gospodarczej ze szkołami w celu dopasowania wzajemnych oczekiwań. Powołano projekt "Wielkopolska musi wiedzieć - partnerstwo szkolnictwa zawodowego i rynku pracy kluczem do podniesienia atrakcyjności zawodów technik logistyk i technik spedytor w województwie wielkopolskim". Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zakłada utworzenie w województwie wielkopolskim platformy komunikacyjnej pomiędzy szkołami prowadzącymi kształcenie w zawodach branży TSL, a rynkiem pracy zgłaszającym potrzeby zatrudniania absolwentów tych specjalności. Po zakończeniu projektu, działania mają być rozszerzone na obszar całego kraju.
Również w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego  realizowany jest projekt „Wirtualne laboratoria – sukces innowacji”. Celem projektu jest stworzenie innowacyjnej metody kształcenia z wykorzystaniem zaawansowanych technologii informacyjno-komunikacyjnych w prowadzeniu laboratoriów zawodowych w szkołach ponadgimnazjalnych (Wirtualnych Laboratoriów). Obszar realizacji tego projektu obejmuje cały kraj.

 

ELEMENTY PROGRAMU „WSL DLA SZKÓŁ ŚREDNICH”:
Zmiana programów nauczania w zawodach: technik logistyk i technik spedytor
Podręczniki do przedmiotów zawodowych
Zbieranie i przekazywanie pomocy dydaktycznych
Studia podyplomowe „Logistyka – studia dla nauczycieli”
Organizacja wycieczek do WSL połączonych ze zwiedzaniem firm partnerskich
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna
Projekt unijny „Wielkopolska musi wiedzieć”
Projekt unijny „Wirtualne Laboratoria – Sukces Innowacji”

 

(źr. WSL)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.