Dodaj ogłoszenie o pracy


Zielone pasy dla wyjeżdżających za granicę na groby bliskich

Wyjeżdżającym na Białoruś i Ukrainę w celu odwiedzenia grobów bliskich Straż Graniczna przypomina o możliwości skorzystania przy powrocie do kraju ze specjalnych pasów odpraw. Tzw. zielone pasy funkcjonują na osobowych przejściach granicznych w Terespolu, Sławatyczach, Dorohusku, Hrebennem, Korczowej i Medyce.

Osoby, które w okolicach 1 listopada będą wyjeżdżały za granicę, by odwiedzić groby swoich bliskich, mogą przy powrocie do kraju skorzystać z tzw. zielonych pasów odpraw. Te specjalne, odpowiednio oznakowane pasy, przeznaczone są dla podróżnych, którzy nie przewożą towarów podlegających zgłoszeniu celnemu, a ich podróż ma charakter czysto turystyczny lub służbowy. Zielone pasy wydzielone zostały po to, by takim osobom umożliwić szybsze przekroczenie granicy. Są one jednym z wdrożonych przez Straż Graniczna i Służbę Celną ułatwień w przekraczaniu granicy.

Jednocześnie Straż Graniczna przypomina, że zielone pasy odpraw są pasami uprzywilejowanymi. Aby wyeliminować przypadki korzystania z tych pasów przez osoby próbujące przemycać towary, w przypadku stwierdzenia prób przemytu stosowane są maksymalne dopuszczalne prawem sankcje karne.
za info straż Graniczna

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.