Dodaj ogłoszenie o pracy


Dobry rok dla inwestycji na rynku nieruchomości

Od początku roku do końca III kw. zamknięto transakcje o wartości ponad 2,064 mld euro, a według szacunków firmy doradczej Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych od początku roku do końca września wyniosła w przybliżeniu 2,064 mld euro. Na sam III kwartał przypadło 1,04 mld euro. Eksperci Jones Lang LaSalle spodziewają się, że wartość transakcji na koniec roku przekroczy 3,1 mld euro, co będzie wynikiem porównywalnym do 2007 r.

W rozbiciu na poszczególne segmenty rynku, dane Jones Lang LaSalle pokazują, że wartość transakcji biurowych od początku roku do końca III kw. wyniosła w przybliżeniu 830 mln euro, handlowych – 780 mln euro, magazynowych – 325 mln euro, mieszanych – 115 mln euro, a hotelowych – 14 mln euro.

W samym tylko III kw. br. na sektor biurowy przypadły transakcje o wartości 210 mln euro, handlowy – 575 mln euro, magazynowy – 140 mln euro, a mieszany – 115 mln euro. Łączna wartość umów kupna/sprzedaży zrealizowanych w III kw. to ok. 1,04 mld euro. Najważniejsze transakcje sfinalizowane w poszczególnych sektorach rynku w III kw. to Silesia City Center (ponad 400 mln euro, Katowice) - największa tegoroczna transakcja nie tylko na rynku nieruchomości w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo – Wschodniej), Galeria Dominikańska (ok. 152 mln euro, Wrocław) oraz biurowce Mokotów Nova (121 mln euro, Warszawa) i Aquarius Business House (42 mln euro, Wrocław).

Transakcje w toku, których zamknięcie planowane jest na IV kw. 2013 r., to m.in. budynek biurowy Le Palais (Warszawa), a w segmencie handlowym - portfolio Charter Hall (Kraków, Katowice, Wrocław, Szczecin, Gliwice) czy Wola Park (Warszawa).
Agata Sekuła, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle, komentuje: - Z naszych analiz wynika, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2013 r. przekroczy 3,1 mld euro, a więc osiągnie wartość na poziomie podobnym do 2007 r. i o prawie 15% przewyższy rok ubiegły. Polska, na którą przypada ok. 70% tegorocznych transakcji w Europie Centralnej, pozostaje dominującym rynkiem regionu. Warto zauważyć, że 2013 to również bardzo mocny rok na rynku inwestycyjnym w segmencie nieruchomości handlowych. Zakładając, że w IV kw. inwestorzy zrealizują swoje plany i sfinalizują umowy w toku, całkowita tegoroczna wartość transakcji w segmencie handlowym może sięgnąć 1,7 mld euro, w porównaniu do 1,07 mld euro w roku ubiegłym.
źródło:JLL

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.