Dodaj ogłoszenie o pracy


Programista zawód poszukiwany 900 tys. wakatów w Unii Europejskiej

Dzisiaj - 13 września obchodzone jest Święto Programisty, a w świecie który coraz więcej „magazynuje w chmurze” programowanie przeżywa renesans, kusząc wysokimi zarobkami i niemal nieograniczonymi możliwościami tworzenia nowych rozwiązań technologicznych. Na wyobraźnię specjalistów szczególnie działa szybki wzrost liczby czekających na nich propozycji zatrudnienia.

Według TechServe Alliance aż 10 proc. wszystkich nowych miejsc pracy w USA powstaje w IT, a w krajach Unii – według prognoz Komisji Europejskiej – do 2015 r. powstanie do 900 tys. wakatów w branży. Dużą część z nich zajmą programiści, według analiz firmy Modis należący do 10 najbardziej pożądanych przez pracodawców grup specjalistów ds. nowoczesnych technologii.

Informatyk poszukujący pracy coraz częściej staje przed dylematami dotyczącymi oferowanych stanowisk. Nie wynika to jednak z braku ogłoszeń, a raczej… bogactwa wyboru.

Potwierdzają to dane portalu Pracuj.pl. W I kw. 2013 r. znalazło się na nim 20,5 tys. propozycji zatrudnienia w IT. To trzykrotnie więcej, niż w analogicznym okresie cztery lata wcześniej. Zapotrzebowanie rynku na specjalistów potwierdza Wojciech Mach, dyrektor zarządzający w Luxoft Poland, polskim oddziale międzynarodowej firmy zatrudniającej w naszym kraju 340 pracowników, głównie programistów specjalizujących się obsłudze IT dla bankowości inwestycyjnej. Do końca 2015 r. firma planuje zwiększyć swoją kadrę do liczby 750 osób. Na całym świecie firma zatrudnia ponad 6 tys. osób.

Informacje o wysokich zarobkach w IT działają na wyobraźnię, przyciągając na kierunki informatyczne coraz więcej kandydatów. Ubiegłoroczne Święto Programisty przypadło na końcowy okres rekrutacji na studia. Jak się okazało, informatyka była kierunkiem najchętniej wybieranym przez przyszłych studentów – o miejsca na nim w roku akademickim 2012/2013 starało się aż 30,6 tys. kandydatów, czyli około 11 proc. więcej, niż rok wcześniej. Jak przewidują eksperci rynku technologicznego, liczba ta może okazać się jeszcze wyższa w przypadku tegorocznej rekrutacji. Co interesujące, atrakcyjność pracy w nowych technologiach spowodowała w ostatnich latach znaczny wzrost liczby kobiet kształcących się na kierunkach technicznych. Według raportu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” stanowią one już blisko 36 % ogólnej liczby studentów uczelni technicznych.

za info Linkleaders Communication&Consulting

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.