Dodaj ogłoszenie o pracy


Rząd zdecydował o reformie OFE


Część obligacyjna w ZUS, część akcyjna w OFE i dobrowolność OFE - to najważniejsze punkty zapowiadanej decyzji rządu w sprawie reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, premier w towarzystwie ministrów: finansów Jacka Rostowskiego oraz pracy i płacy Waldemara Kosiniak -Kamysza przedstawił główne założenia zmian w systemie OFE.

Tusk podkreślił, że przy tworzeniu założeń reformy OFE uwzględniono kilka czynników, a przede wszystkim kwestię długu publicznego, ponieważ do tej pory system OFE był zbudowany na zwiększającym się długu publicznym. Po drugie emerytury mają być bezpieczne, tak aby w 100% zabezpieczyć dożywotnie wypłacanie emerytur. Zmiany będą neutralne dla przyszłych  i obecnych emerytów jeśli chodzi o wysokość składki emerytury.Zdaniem Donalda Tuska obecny system OFE uniemożliwiłby planowany skok cywilizacyjny, biorąc pod uwagę m.in. napływ dotacji z nowego budżetu UE i sytuację samorządów.

Chodzi też o obniżenie ryzyka związanego z inwestowaniem na giełdzie. Zdaniem premiera - ryzyko powinno być związane z wolą obywatela. Ale jednocześnie podkreślił, że rząd  nie uległ pokusie i nie zamierza nacjonalizować OFE, stąd - Przygotowując założenia, wykluczyliśmy możliwość przejęcia przez państwo akcji OFE - powiedział premier.

Główne założenia zmian w OFE:
- Część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS.
- Przyszła składka do OFE będzie dobrowolna.
- Składka na poziomie 2,92 proc. w części akcyjnej.
- Środki będą stopniowo przenoszone z OFE do ZUS przed emeryturą metoda tzw. suwaka.

A jednocześnie zgodnie z zapowiedziami ministra finansów Jacek Rostowski nastąpi  liberalizacja polityki inwestycyjnej otwartych funduszy emerytalnych. Chodzi o to, by OFE bardziej aktywnie inwestowały w gospodarkę. Jak wyjaśnił Jacek Rostowski -  po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym jedyną rzeczą, której nie będą mogły robić fundusze, będzie inwestowanie w obligacje skarbu państwa lub obligacje gwarantowane przez skarb państwa.

źrodło: KPRM

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.