Dodaj ogłoszenie o pracy


Logistyczne know-how - czyli jak przygotować młodzież do pracy w logistyce?

Wybór dobrej uczelni to szansa rozwoju i zdobycia atrakcyjnego zatrudnienia w przyszłości. Dużą popularnością w naszym kraju cieszą się kierunki i specjalności związane z logistyką, spedycją czy zarządzaniem transportem. Jednakże dziś studentom nie wystarcza tylko wiedza teoretyczna, chcą się praktycznie przygotowywać do zawodu.

 

W branży TSL istnieje ciągłe i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Zdobycie wiedzy i umiejętności w tej specjalizacji umożliwia pracę w jednym z najbardziej prężnie rozwijającym się sektorze usług na polskim rynku. W dobie konkurencji, która dotknęła również branżę szkolnictwa wyższego, uczelnie oferują swoim studentom coraz to inne, ciekawsze formy przekazywania wiedzy. Dziś studentom nie wystarcza już bowiem wiedza teoretyczna, chcą się przede wszystkim praktycznie przygotować do zawodu. Szkoły wykorzystują w tym celu między innymi środki dydaktyczne w postaci najnowszych systemów informatycznych, organizują spotkania z praktykami, ciekawe prelekcje, dni branżowe, projekty zbiorowe i indywidualne czy laboratoria. Wszystko to wspomaga proces dydaktyczny i umożliwia studentom zdobycie doświadczenia przydatnego w rozwoju dalszej kariery w branży TSL.

 

Praktyka czyni mistrza – czyli jak zostać specjalistą w branży TSL
Moda na logistykę dotyczy nie tylko Polski, ale już w tej chwili całej Europy. Wraz ze wzrostem zainteresowania kierunkiem, pojawia się pytanie jak pozyskać dla logistyki zaplecze, umożliwiające studentom odnalezienie się w przyszłości w wymagającej rzeczywistości. Wzrasta tym samym potrzeba konkurencyjności w branży, a przez to konieczność zdobywania nie tylko wiedzy, ale także licznych doświadczeń. Te, najlepiej czerpać od najlepszych i poprzez ich praktykę weryfikować pozyskaną teorie, czyli od firm z rynku. Na przykład firma TimoCom Soft- und Hardware GmbH istniejąca na rynku od 14 lat jest dostawcą usług dla branży TSL. Posiada w swojej ofercie giełdę transportową TC Truck&Cargo® oraz platformę przetargową TC eBid®. Ten europejski lider od lat wspiera młodych ludzi, współpracując z wieloma uczelniami w kraju. Cyklicznie prowadzi prezentacje swoich produktów, warsztaty i szkolenia, dzieląc się wiedzą praktyczną i doświadczeniem. Celem tych działań jest przybliżenie wiedzy branżowej, podniesienie kwalifikacji zawodowych i wsparcie dla przyszłych pracowników branży. Dzięki temu uczelnia podnosi poziom kształcenia swoich adeptów, którzy po studiach są dobrze przygotowani do zawodu. Korzystają z tego zarówno studenci, jak i uczelnie, ale przede wszystkim przyszli pracodawcy.

 

Jak dotrzeć do branży?
Firmy z sektora TSL wciąż poszukują nowych rozwiązań, technologii i sposobów na optymalizację swojej działalności. Narzędzia takie dostarcza m.in . firma TimoCom. Obecnie korzysta z nich ponad 85 tys. użytkowników w całej Europie. Codziennie mają oni do dyspozycji do 300 tys. ofert frachtów i wolnej przestrzeni ładunkowych. Przyszły spedytor czy logistyk musi być w stanie poradzić sobie z zarządzaniem informacjami przy użyciu innowacyjnych rozwiązań informatycznych. Dzięki kontaktom z narzędziami do obsługi giełdy ładunków szybciej dotrze do firm z branży i łatwiej mu będzie sprostać aktualnym wyzwaniom rynku i budować przewagę nad konkurencją. Pracując z narzędziami niezbędnymi do prawidłowej działalności firmy zgłębia się zagadnienia związane z funkcjonowaniem współczesnego transportu. Zdobycie przez studentów wysokiej jakości wiedzy wpływa także na poprawę ich sytuacji na rynku pracy w tym sektorze biznesu.

Opr. Klaudia Grzybowska
Manager Marketing
TimoCom

 


Jak uczelnie oceniają współpracę z praktykami?

 

Prof. nadzw. WSZKdE dr Józef Wojtczak Prorektor Wyższej Szkoły Zawodowej „Kadry dla Europy” w Poznaniu
- Aby wykształcić przyszłych specjalistów w tak wymagającej dziedzinie jaką jest logistyka, a zwłaszcza transport drogowy i spedycja, oferujemy wiedzę teoretyczną i praktyczną, obejmującą także nowoczesne technologie informacyjne. W specjalności „ekonomika transportu, spedycji i usług logistycznych” nasi studenci poznają np. zasady działania giełdy ofert transportowych TC Truck&Cargo® firmy TimoCom Soft- und Hardware GmbH. To oryginalne narzędzie pracy przewoźnika drogowego i spedytora pozwala studentom  lepiej zrozumieć ekonomiczne i organizacyjne podstawy  funkcjonowania współczesnego transportu i spedycji. Firma, jako lider europejski, jest ekspertem w tym obszarze i chętnie dzieli się swoją wiedzą z młodymi ludźmi, przedstawiając realia rynku TSL. Dzięki temu absolwenci Uczelni mają szansę na zdobycie cennego doświadczenia i podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych,  a tym samym być bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy. Ponieważ w całej Europie istnieje ciągłe i rosnące zapotrzebowanie na fachowców z branży TSL, chcemy dobrze przygotować przyszłych pracowników do sprawnego wykonywania zawodu ekonomisty w tej branży oraz zarządzania firmami transportu drogowego i spedycji lądowej. To kompetencja niezbędna do dalszego rozwoju ich kariery zawodowej.

 


dr inż. Dariusz Starkowski
- Od wielu lat zajmuję się problematyką transportu drogowego. Prowadzę zajęcia dydaktyczne w formie wykładów, projektów oraz laboratoriów na uczelniach technicznych i ekonomicznych. Podsumowaniem zajęć teoretycznych i praktycznych jest prezentowanie studentom nowoczesnych  narzędzi pracy spedytora czy osoby zarządzającej transportem zarówno w zakresie krajowym jak i międzynarodowym. Kształcąc młodą kadrę należy szukać takich narzędzi, które w sposób istotny kompleksowo przybliża im specyfikę branży oraz problematykę zarządzania flotą transportową. Z powyższych względów na  kilku uczelniach województwa Wielkopolskiego (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile, Politechnika Poznańska oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu) prowadzę cykl zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem produktów firmy TimoCom Soft- und Hardware GmbH. Po opanowaniu programowych zagadnień teoretycznych podsumowaniem jest przedstawienie giełdy transportowej TC Truck&Cargo® oraz platformy przetargowej TC eBid® w formie prezentacji, a następnie samodzielnej pracy studentów na stanowiskach komputerowych. Jako potencjalni spedytorzy bezpośrednio zapoznają się oni z podstawowymi narzędziami do organizacji transportu. Muszę przyznać, że dopiero takie zajęcia dają możliwość skorzystania ze wszystkich zdobytych umiejętności na zajęciach przygotowawczych, gdyż w sposób bezpośredni można skorzystać i zapoznać się z możliwościami giełdy i sposobem wykorzystania jej w codziennej pracy. Podsumowując jestem pewien, że w ten sposób przygotowany absolwent szeroko rozumianych kierunków związanych z transportem drogowym może z powodzeniem i z sukcesem obejmować swoje pierwsze stanowisko w przedsiębiorstwach transportowo – spedycyjnych.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.