Dodaj ogłoszenie o pracy


DB Schenker Logistics numer jeden wśród firm TSL

Jak co roku, redakcja dziennika Rzeczpospolita opublikowała ranking największych firm z branży Transport Logistyka Spedycja za rok 2010. Schenker Sp. z o.o. utrzymał pozycję lidera wśród firm z branży pod względem zysku brutto osiągniętego w 2010 roku. Na dobre wyniki miał wpływ m.in. dynamiczny przyrost samochodowych przewozów międzynarodowych. Ranking przygotowany przez prof. dr hab. Halinę Brdulak z Zakładu Transportu Międzynarodowo i Logistyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, pokazał, że w 2010 r. przychody firm logistycznych w Polsce wzrosły, w stosunku do 2009 roku o 15,4 proc. Jednak dynamika rynku przedstawia się inaczej, gdy porówna się ten wynik do czasów sprzed 2008 roku (przed kryzysem) – przy takim zestawieniu okazuje się, że wartość rynku wzrosła o 4,4 proc.

 - Rok 2010 był trudniejszy dla branży TSL. Trudniej było osiągnąć rentowność z poprzednich lat. W dalszym ciągu obserwujemy postępujący proces utowarowienia usług. Klientów interesuje cena, każdy oczekuje redukcji kosztów. W utrzymaniu ubiegłorocznych marż nie pomaga także rosnąca cena paliwa. Gdyby nie stosowane przez nas klauzule paliwowe, rozdrobniony rynek przewoźników zapewne utraciłby równowagę – mówi Janusz Górski, Prezes Schenker Sp. z o.o. „W przyszłość patrzę jednak z optymizmem. Rośnie gospodarka niemiecka, co ma znaczący wpływ na polski handel. Widzę duże przyrosty w przewozach międzynarodowych, znakomicie rozwija się drobnica samochodowa i kontenerowa – dodaje Janusz Górski, Prezes Schenker
Sp. z o.o.
W ocenienie Prezesa Górskiego ważnym aspektem rozwoju branży jest wykształcenie pracowników. W biurach frachtu lotniczego i oceanicznego, które są jednymi z bardziej skomplikowanych gałęzi transportu wykształcenie wyższe ma 80 proc. zatrudnionych w Schenker Sp. z o.o. Coraz bardziej złożone systemy operacyjne sprawiają, że w logistyce poszukiwane są osoby z wykształceniem analitycznym, z dobrze opanowaną matematyką do analizy procesów.
(źr. Schenker Sp. z o.o)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.