Dodaj ogłoszenie o pracy


Polski ekskluzywny samolot debiutuje w Paryżu

Podczas największej na świecie wystawy lotniczej - Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu w dniach 18/26 czerwca - zadebiutuje polski samolot Orka – powietrzna limuzyna produkowana przez Zakłady Lotnicze Margański & Mysłowski z Bielska – Białej, członka Doliny Lotnicznej.

Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu to największe targi branży lotniczej na świecie. W tym roku uczestniczyć w nich będzie ponad 2100 największych wystawców z całego świata. Podczas imprezy prezentowane będą zarówno maszyny wojskowe, jak i cywilne – duże samoloty pasażerskie, luksusowe odrzutowce oraz lekkie maszyny zaliczane do kategorii General Aviation, do których zalicza się również Orka, polski nowy samolot.

- Orka to czteroosobowa, powietrzna limuzyna, samolot przeznaczony do lotów biznesowych, szkoleniowych i patrolowych – mówi Józef Brzęczek, Prezes Zarządu ZL Marganski & Mysłowski, producenta samolotu – Maksymalny zasięg lotu naszej Orki to 1700 km, dlatego też drogę z Bielska-Białej do Paryża pokonamy bez konieczności międzylądowania. Przewidywany czas lotu to około 5 godzin. Orkę, obok właściwości technicznych, wyróżnia piękna sylwetka, dbałość o szczegóły oraz komfort użytkowania. Każdy egzemplarz będzie niepowtarzalny, ponieważ będzie produkowany na konkretne zamówienie - podkreśla Józef Brzęczek.
W kwietniu 2011 roku samolot otrzymał certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. Dzięki niemu maszyna weszła do seryjnej produkcji i sprzedaży.

Międzynarodowy Salon Lotniczy podzielony jest na dwie części: dni od 20 do 23 czerwca przeznaczone są dla osób z branży lotniczej. Przez kolejne trzy dni dostęp do maszyn mają amatorzy lotnictwa dla których organizowane jest także Air Show. Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu sięga swą historią 1908 roku, kiedy to pierwsze samoloty zostały wystawione przy okazji salonu samochodowego. Od 1949 roku impreza ma charakter cykliczny i odbywa się co dwa lata. W 2011 roku po raz pierwszy zaprezentowany zostanie na nich samolot Orka. Odwiedzający wystawę będą mogli podziwiać polską maszynę od 18 do 26 czerwca na lotnisku Le Bourget.

(źr. Margański&Mysłowski Zakłady Lotnicze)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.