Dodaj ogłoszenie o pracy


Zdalne pobieranie pamięci tachografu

Firma Trimble Transport & Logistics (poprzednio Punch Telematix) zaprezentowała podczas niedawnych Targów Transport Logistics w Monachium, kilka nowych, innowacyjnych funkcjonalności swojego komputera pokładowego CarCube. Zwiększają one efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa przewozowego oraz bezpieczeństwo transportu.

Nowe urządzenie znacznie szybciej zdalnie pobiera zawartość pamięci masowej tachografu, przez co można zaoszczędzić czas i uprościć kopiowanie danych. Planowanie trasy odbywa się z uwzględnieniem wizualizacji korków i robót drogowych na mapie widocznej na ekranie aplikacji FleetCockpit, udostępniającej dyspozytorowi wszelkie niezbędne informacje. Na jednym ekranie przedstawia w przejrzysty sposób wszystkie dane zebrane w czasie rzeczywistym przez komputer pokładowy CarCube, takie jak czas jazdy i odpoczynku kierowców, lokalizacja pojazdu, zgłoszenia usterek i raporty kierowców.
Bez karty w kabinie
Urządzenie CarCube jest zintegrowane z kamerą martwego pola i kamerą wsteczną, z których obraz jest widoczny na monitorze urządzenia. Zdalne sczytywanie danych z tachografu cyfrowego opracowane przez Trimble Transport & Logistics, usprawniło proces poboru informacji z tego urządzenia. Wcześniej istniała konieczność posiadania karty przedsiębiorstwa w kabinie kierowcy, a teraz wystarczy, że karta zostanie włożona do czytnika znajdującego się w biurze. Gdy to nastąpi, CarCube rozpoczyna jej uwierzytelnianie, potrzebne do sczytania danych. Jednorazowa autoryzacja kartą przedsiębiorstwa pozwala na sczytanie danych  z tachografów w ciągu 24 godzin. Następnie CarCube wysyła je bezprzewodowo do centrali firmy, dlatego pojazd nie musi w tym celu przyjeżdżać do bazy. Również karta kierowcy może być sczytana w podobny sposób. Funkcja zdalnego sczytywania jest dostępna w tachografach cyfrowych marki VDO, w wersji 1.3 i Stoneridge w wersji 7.1.
Równoczesne rozmowy i wymiana danych
Urządzenie CarCube zostało doposażone w dodatkowy moduł GSM, który umożliwia równoczesną komunikację głosową oraz wymianę danych w najbardziej dogodny sposób. Dodatkowo oprócz karty SIM firmy Trimble Transport & Logistics zapewniającej wymianę danych, użytkownik może dołożyć swoją własną kartę SIM z abonamentem  na rozmowy. W takim przypadku użytkownik CarCube łączy korzyści płynące ze sprawnego przepływu danych i z posiadania telefonu komórkowego: przesyłanie informacji jest ekonomiczne i zarządzane przez Trimble Transport & Logistics, natomiast dodatkowa karta SIM umożliwia równoczesne telefonowanie i przekazywanie informacji o ruchu drogowym w urządzeniu CarCube. Dzięki tej opcji przesyły informacji do i z komputera pokładowego nie zakłócają się wzajemnie, mimo, że kierowca prowadzi rozmowy przez urządzenie CarCube.
Ruch drogowy na żywo
Dzięki aplikacji FleetCockip, na jednym ekranie są wyświetlane informacje przychodzące w czasie rzeczywistym z komputera pokładowego CarCube. Trimble Transport & Logistics dodało do tego narzędzia dla dyspozytorów aktualne informacje o ruchu drogowym. Oznacza to, że na mapie na ekranie komputera widać nie tylko gdzie znajdują się zestawy transportowe, ale również gdzie są korki i prace drogowe. Pozwala to szybko zmienić zaplanowane trasy, dostosowując je do aktualnej sytuacji na drogach.
Obraz z kamery wstecznej i kamery martwego pola
Dla zwiększenia bezpieczeństwa Trimble Transport & Logistics zintegrowało CarCube z kamerą martwego pola, z której obraz jest wyświetlany na ekranie komputera pokładowego. Jeżeli tylko prędkość pojazdu spadnie poniżej 30 km/h obraz drogi z kamery martwego pola pojawia się na CarCube. W zależności czy pojazd porusza się do przodu, czy do tyłu na ekranie pojawia się odpowiednio obraz z kamery martwego pola lub wstecznej. Gdy prędkość pojazdu przekroczy 30 km/h ponownie pojawia się obraz, który kierowca wcześniej miał na ekranie swojego komputera pokładowego. Taka integracja obrazów z dwóch kamer sprawia, że można je wyświetlać na jednym monitorze. Zwiększa to również bezpieczeństwo, ponieważ kierowca nie rozprasza wzroku na większej liczbie ekranów, jako źródeł informacji.
(Oprac. za informacją Trimble)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.