Dodaj ogłoszenie o pracy


Studenci SKLS podsumowali X Forum Młodej Logistyki i I Logistyczne Targi Pracy

W tym roku odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja tej wyjątkowej imprezy wzbogacona o pierwsze Logistyczne Targi Pracy. Oba te wydarzenia zostały zorganizowane z dużym profesjonalizmem oraz rozmachem, odnosząc sukces daleko wykraczający poza oczekiwania organizatorów. X Forum Młodej Logistyki i I Logistyczne Targi Pracy zastały wsparte przez patrona merytorycznego – firmę DGL Polska oraz patrona strategicznego – miesięcznik TSL Biznes. Ponadto członkom SKLS udało się zaprosić do współpracy ponad 20 firm z szeroko pojętej branży TSL oraz podobną liczbę patronów medialnych. Szczególnie widoczna była obecność firm Fiege, Panattoni Europe oraz Jungheinrich- sponsorów głównych imprezy.

 

Pierwszy dzień X FML tradycyjnie miał formę rywalizacji członków najlepszych naukowych kół logistyki z całego kraju. W Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej zgromadziło się ponad 200 studentów oraz wielu zaproszonych gości, ekspertów i profesjonalistów. Rywalizacja polegała na merytorycznej dyskusji na temat wcześniej przygotowanych przez studentów oraz
ekspertów zagadnień, przekonującej prezentacji własnych pomysłów, argumentów i wiedzy. W roli moderatorów forum wystąpili Aleks Domaradzki z DGL Polska oraz Radosław Sitek ze Studenckiego Koła Logistyki Stosowanej. Oceny uczestników dokonywała kapituła ekspertów złożona z managerów najważniejszych firm z branży TSL, którzy dzielili się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Zasiedli w niej: Dorota Raben (partner DGL i iLogis), Ryszard Warzocha (Dyrektor ds. Rozwoju na Europę Wschodnią, Fiege), Rafał Dziura (Dyrektor sprzedaży i marketingu, TNT Express), Marek Foryński (Dyrektor Zarządzający BTS Group, Panattoni Europe), Jacek Kasterka (Jungheinrich Polska), Jerzy Markow (Dyrektor Krajowego Biznesu Lądowego, DB Schenker), Jerzy Muniak (Dyrektor operacyjny, No Limit Transport), Andrzej Pawlak (Dyrektor Handlowy, FM Logistic) oraz Piotr Wiącek
(Regional Warehouse Manager, Coca Cola HBC Polska). Środowisko akademickie reprezentował prof. dr hab. Tomasz Ambroziak z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Tegoroczna formuła rywalizacji miała uczynić z FML jedyne miejsce w Polsce, gdzie studenci mogą zadać nurtujące ich pytania najważniejszym osobom w branży logistycznej oraz otwarcie dyskutować o zagadnieniach merytorycznych. Rywalizacja stała na wysokim poziomie i trudno było wybrać najbardziej wyróżniające się koło naukowe. Ostatecznie kapituła ekspertów zdecydowała, że na wyróżnienie zasłużyli studenci z Koła Naukowego Studentów Logistyki z Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Koła Naukowego Logistyki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Koła Naukowego Logistyki Stosowanej z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz płatne staże. Dzień zakończył się niespodzianką w postaci jubileuszowego FML - owego tortu. Koordynatorzy wszystkich dotychczasowych edycji Forum Młodej Logistyki zdmuchnęli jubileuszowe świeczki i zaprosili wszystkich uczestników na wieczorną imprezą integracyjną w klubie „Remont”, w której wzięli udział nie tylko studenci, ale również zaproszeni absolwenci, kapituła oraz osoby związane ze światem logistyki.

 

Drugi dzień także nie pozwalał się nudzić. Rozpoczął się panelem „CSR w logistyce jako wartość dodana ? Wpływ działań marketingowych, PR i CSR na relacje z klientami”, który uświetnił swoją obecnością przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury pan Janusz Piechociński. Kolejnymi atrakcjami były warsztaty dla studentów prowadzone przez przedstawicieli firmy Panattoni Europe oraz Fiege Polska. Nie był to jednak koniec atrakcji tego dnia gdyż członkowie SKLS zorganizowali bardzo ciekawy panel dyskusyjny o tematyce HR, w którym udział wzięło wielu ekspertów m.in. Dorota Raben (DGL i iLogis), Wojciech Gąsiorowski (ASSAP), Anna Karolska (Nutricia Polska), Grzegorz Mućko (Nutricia Polska), Magdalena Hotyńska i Artur Ciuchta (FM Logistic), Mirosława Gąsiewska(TNT Express) oraz Jacek Głowacz (Rohlig – Suus Polska). Pozwolił on szeroko spojrzeć na problematykę przyszłości obecnych studentów logistyki w branży i szczególnie pożądanych przez pracodawców cech. Dzień zakończyła gra integracyjna, która pomogła zaproszonym studentom na bliższe poznanie siebie nawzajem. Trzeci i ostatni dzień to zwiedzanie szczególnie interesujących obiektów logistycznych w okolicach Warszawy . Dzięki uprzejmości firm FM Logistic i Logifact uczestnicy mogli poznać specyfikę pracy oraz unikalne rozwiązania zastosowane w platformie logistycznej FM Logistic w Błoniu oraz w
magazynie farmaceutyków firmy NEUCA w Ożarowie Mazowieckim. Była to kolejna okazja, żeby przekonać się jak logistyka wygląda w praktyce. W trakcie X FML w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej odbywały się I Logistyczne Targi Pracy. Pomimo, że była to dopiero pierwsza edycja tego wydarzenia targi cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony wystawców jak i zwiedzających. Odwiedzający studenci mieli okazję porozmawiać o swojej karierze zawodowej, znaleźć atrakcyjne oferty praktyk, staży i pracy oraz poznać firmy, które być może staną się ich przyszłymi pracodawcami. Jako Studenckie Koło Logistyki Stosowanej jesteśmy dumni, że możemy kontynuować ideę Forum Młodej Logistyki, która powstała przed 10 laty, równocześnie rozpoczynając nową- Logistycznych Targów Pracy. Słowa uznania od obecnych gości utwierdziły nas w przekonaniu, że tego typu inicjatywy dają wiele satysfakcji zarówno nam, organizatorom, ale przede wszystkim studentom, którzy mają szansę spotkania swoich potencjalnych pracodawców. Mamy nadzieję, że kolejne edycje pozostaną doskonałą platformą wymiany doświadczeń oraz wiedzy między ekspertami branży TSL a tymi, którzy stoją dopiero u progu swojej kariery.

(źr. SKLS Politechnika Warszawska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.