Dodaj ogłoszenie o pracy


III Forum Kobiet w Logistyce - wydanie pokonferencyjne!

W dniach 2-3 czerwca 2014 r. w Gdańsku, odbyło się III Forum Kobiet w Logistyce pt. "Logistyka dobra i zła”. Konferencja dedykowana jest Menedżerkom pracujących w branży logistyka i dystrybucja oraz transport i spedycja. Celem Forum jest wzbogacenie branży o nowe spojrzenie i podejście do biznesu logistycznego, networking branżowy, a także promowanie różnorodności w logistyce, w tym wspieranie Kobiet w ich rozwoju zawodowym. Czemu „Logistyka dobra i zła”? Zasada „win – win”, zrównoważony rozwój, budowanie relacji – to tylko niektóre hasła, które towarzyszą akcjom promocyjnym wielu firm z branży logistycznej. Z drugiej strony słyszymy opinie – liczy się najniższa cena, skrócone terminy dostaw, cięcie kosztów do maksimum, nie dba się o podwykonawców, nie ma żadnych zasad bo liczą się tylko koszty i czas. Czy potrafimy rozpoznać i nauczyć się stawiania granic złym praktykom w logistyce? Jak postrzega to strona dostawcy usług, a jak odbiorca usług logistycznych? Na ile mamy na to wpływ we współczesnych warunkach ekonomiczno – gospodarczych? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas wystąpień praktyków, naukowców i dyskusji wszystkich uczestników Forum, które podzieliliśmy na 3 sesje:

I Sesja – Przywództwo w logistyce - podczas której przedstawiono najnowsze wyniki badań dotyczące przywództwa kobiet w logistyce, a także odbył się niesamowity wykład prof. Cezarego Wójcika nt. przywództwa dla rozwoju.
II Sesja – Ekonomia logistyki - według dostawcy usług logistycznych - podczas tej sesji przedstawiciele firm logistycznych, mówili o rozwoju biznesu logistycznego w oparciu o główne węzły logistyczne w kontekście zobowiązań społecznych i twardych praw świata biznesu.
II Sesja – Ekonomia logistyki - według odbiorcy usług logistycznych - czyli usługi i rozwiązania logistyczne widziane oczami Klienta. Menedżerki logistyki firm produkcyjnych na case study pokazały jak rozumieją ich organizacje logistykę - jako centrum kosztów, czy logistykę jako centrum optymalizacji kosztów?

Podsumowania konferencji dokonała prof. Danuta Kisperska-Moroń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wieczorem zaprosiliśmy uczestników na uroczystą kolację, podczas której wręczyliśmy statuetkę i przyznaliśmy tytuł „Kobieta w Logistyce 2013”p. Dagmarze Głowackiej global logistics manager w Kongsberg Automotive. W drugim dniu Forum odbyły się wizyty w Porcie Morskim w Gdańsku oraz w Porcie Lotniczym w Gdańsku.

Chcąc przybliżyć Państwu meritum tematyki III Forum Kobiet w Logistyce, wspólnie z Partnerami i naszymi ekspertami opracowaliśmy niniejsze wydanie, które stanowi cenny materiał merytoryczny i mam nadzieję, zachętę do udziału w przyszłorocznej konferencji.

Życzę miłej lektury i już dzisiaj zapraszam na kolejną edycję Forum Kobiet w Logistyce w roku 2015.

Beata Trochymiak
autorka i organizatorka
Forum Kobiet w Logistyce
redaktor / wydawca
Portalu Pracujwlogistyce.pl

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.