Dodaj ogłoszenie o pracy


2,5 tys. miejsc pracy centrach usług w Katowicach

Coraz więcej inwestorów uważa Aglomerację Katowicką za atrakcyjną dla nowoczesnych usług biznesowych – tak wynika z najnowszego raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Aglomeracji Katowickiej” (powstały we współpracy z JLL, i HAYS Poland). Centra z polskim i zagranicznym kapitałem działające w tej lokalizacji zatrudniają już łącznie 15 tys. specjalistów, co oznacza 20 proc. wzrost na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Biorąc pod uwagę plany rozwojowe firm w Aglomeracji Katowickiej można zakładać, że do końca 2015 r. zatrudnienie w branży osiągnie 17,5 tys. osób, czyli podwoi się w porównaniu do stanu z 2012 r.
Aglomeracja Katowicka to jeden z sześciu najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. W Aglomeracji zainwestowały do tej pory takie firmy, jak ArcelorMittal, Bombardier, Capgemini, Ericsson, HireRight, IBM, ING, Kroll Ontrack, Mentor Graphics, OEX, Oracle, Perform Media, PwC, Rockwell Automation, Sii, Steria, Teleperformance, Unilever czy Wipro. Jak wynika z raportu ABSL, w Aglomeracji Katowickiej działa już 64 centrów usług, należących do 57 inwestorów z 10 państw. Są to głównie firmy z USA (15) i przedsiębiorstwa polskie (14), ale również korporacje z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Indii i Kanady. Główną specjalizacją Aglomeracji jest obsługa procesów IT. Według raportu, aż 1/3 zatrudnienia w sektorze generują usługi tego typu. Obecnie centra usług w Katowicach i Aglomeracji Katowickiej zatrudniają już 15 tys. osób. Zdecydowana większość z nich (2/3) pracuje w podmiotach z udziałem kapitału zagranicznego. Firmy polskie wygenerowały 34 proc. miejsc pracy.
- O dynamicznym rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych w Aglomeracji Katowickiej świadczy fakt, że centra usług, które rozpoczęły działalność w latach 2012-2014 wygenerowały już 15 proc. ogólnego zatrudnienia w branży. Można zakładać, że pod koniec 2015 r. ich udział zwiększy się do około 20 proc. - komentuje Janusz Górecki, Analityk ABSL, autor raportu.
Centra usług obecne w Aglomeracji Katowickiej obsługują procesy biznesowe firm z różnych części świata, ale zdecydowana większość koncentruje się jednak na obsłudze klientów z Europy Zachodniej. Co ważne, według raportu ABSL aż 96 proc. badanych firm w Aglomeracji Katowickiej rozszerzyło zakres świadczonych usług w ciągu ostatnich 4 lat. Również w przypadku 96 proc. centrów wzrósł stopień zaawansowania obsługiwanych procesów. Co więcej, zdecydowana większość centrów w Katowicach i Aglomeracji Katowickiej w ciągu najbliższych 2 lat planuje wprowadzić zmiany w zakresie prowadzonej działalności. Chcą one ją poszerzyć o kolejne działania i pozyskać nowych klientów (64 proc.) lub pozyskać nowych klientów, nie zmieniając zakresu wykonywanych usług (24 proc.).
Atrakcyjność inwestycyjna
Rosnąca atrakcyjność inwestycyjna Aglomeracji Katowickiej to rezultat m.in. dostępu do wykwalifikowanej kadry. W szkołach wyższych Aglomeracji Katowickiej kształci się ponad 107 tys. studentów, a około 32 tys. absolwentów wchodzi co roku na rynek pracy. Katowice to miasto ludzi młodych, wykształconych, charakteryzujących się bardzo dobrą znajomością języków obcych. Jest to tym bardziej ważne, gdyż centra usług w tym regionie świadczą usługi biznesowe w 24 językach.
Zaletą Aglomeracji Katowickiej jest również coraz lepsze zaplecze infrastrukturalne – przede wszystkim chodzi tu o dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej. Jak wynika z danych JLL, całkowita podaż biurowa Katowic wynosi około 337 tys. mkw. Wartość ta daje miastu piąte miejsce wśród rynków biurowych w Polsce, po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście.
- W ciągu ostatnich 5 lat zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Katowicach wzrosły o około 55 proc., co jest potwierdzeniem dużej aktywności deweloperów odpowiadających na zapotrzebowanie generowane przez zwiększającą się liczbę najemców – komentuje Mateusz Polkowski, Associate Director w JLL, firmie będącej Partnerem Strategicznym ABSL.
Aktualnie około 54 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej pozostaje w trakcie realizacji, z czego aż 80 proc. zostanie oddane do użytkowania jeszcze w 2014 r. W fazie budowy znajdują się m.in. takie budynki jak: Silesia Business Park I i II (21 340 mkw.), Silesia Star I (12,7 tys. mkw.), A4 Business Park II (9,1 tys. mkw.) czy GPP Business Park III (7,5 tys. mkw.).
Dodatkowym atutem Aglomeracji Katowickiej jest duża mobilność przestrzenna mieszkańców regionu. Większość pracowników analizowanych centrów usług w Katowicach stanowią osoby dojeżdżające do pracy z innych miejscowości - przeciętnie 61 proc.. Świadczy to również o dobrze rozwiniętym systemie dróg i transportu miejskiego w Aglomeracji Katowickiej.
Kolejną mocną stroną Katowic jest też niewątpliwie efektywny lokalny system obsługi inwestorów. Firmom udzielana jest pomoc w zakresie realizacji procedur, otrzymują oni również wyczerpujące informacje na temat rozwoju branży nowoczesnych usług biznesowych na obszarze Aglomeracji Katowickiej. Na inwestorów czekają także liczne formy wsparcia, ułatwiające rozpoczęcie lub rozwinięcie działalności gospodarczej. Miasto Katowice właśnie rozpoczyna kolejną edycję kampanii "Katowice. Tu znajdziesz pracę", której celem jest wsparcie firm działających w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Kampania jest organizowana przez Urząd Miasta Katowice i wspierana przez ABSL.
Podobnie jak w zeszłym roku kampania ma na celu przyciągnięcie nowych mieszkańców do Katowic poprzez informowanie o szerokich możliwościach rozwoju zawodowego. Korzyścią, jaką uzyskają firmy z uczestnictwa w tej kampanii będzie usprawnienie procesów rekrutacyjnych poprzez przyciągnięcie potencjalnych pracowników.
(źr. ABSL)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.