Dodaj ogłoszenie o pracy


Studiowanie transportu ma przyszłość

Według danych GUS w 2013 roku wszystkimi rodzajami transportu przewieziono 1848,3 mln ton ładunków, to jest o 3,3 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrost przewozów ładunków zanotowano w transporcie samochodowym, kolejowym i wodnym. Taki trend utrzymuje się już od kilku lat zapewniając stały, wysoki poziom zatrudnienia w sektorze usług transportowych. Wybór tej ścieżki kariery może okazać się opłacalny. Jak na nią wstąpić?
Transportu można się nauczyć
Kierunki studiów, związane z transportem i spedycją najczęściej znajdują się w ofertach uczelni technicznych i ekonomicznych, a przede wszystkim tych specjalizujących się w logistyce. Przedmioty i specjalności uwzględniają przewagę transportu drogowego w gospodarce, dlatego często wybierają je ci, którzy planują rozpoczęcie pracy przewoźnika drogowego na własny rachunek. Zarządzania transportem i organizowania przewozu towarów, przepisów celnych czy zasad bhp chętnie uczą się też przyszli spedytorzy krajowi i międzynarodowi, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z globalnymi operatorami logistycznymi.
Więcej niż dyplom
Studia licencjackie czy inżynierskie dostarczają podstawową wiedzę na temat zagadnień prawnych i organizacyjnych. Dyplom potwierdza znajomość przepisów i norm technicznych. W podjęciu aktywności zawodowej pomagają dodatkowe uprawnienia oraz praktyka. Stawiając pierwsze zawodowe kroki, warto przypomnieć sobie wszystkie krajowe i unijne przepisy, regulujące pracę w tej branży. Najważniejszym dokumentem, określającym wykonywanie krajowego i międzynarodowego transportu drogowego  oraz zakres odpowiedzialności kierowców i przedsiębiorców organizujących przewóz jest Ustawa o transporcie drogowym. Zgodnie z jej treścią, wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji. Jednym z warunków jej otrzymania jest z kolei posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowej przewoźnika drogowego w transporcie osób lub rzeczy.
Komplet kompetencji
Certyfikat kompetencji zawodowej czy kwalifikacje doradcy ds. przewozu towarów niebezpiecznych (ADR, RID) umożliwiają wykonywanie zawodu przewoźnika na terenie Unii Europejskiej, zwiększają konkurencyjność kandydata do pracy, pozwalają rozwinąć skrzydła początkującym w branży przedsiębiorcom. Odpowiednie proporcje wiedzy teoretycznej, zdobytych kwalifikacji i ukończonych kursów oraz praktycznego doświadczenia są możliwe do osiągnięcia już w trakcie studiów.  Studiując Transport i spedycję w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu jednocześnie zdobyć można teoretyczne podstawy wiedzy, niezbędną praktykę, jak i certyfikaty. Studenci WSL i słuchacze studiów podyplomowych mogą uzyskać uprawnienia do zwolnienia z pisemnej części egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowej.

- Program specjalności przygotowującej licencjatów i magistrów do pracy w transporcie i spedycji jest w pełni dostosowany do wymagań prawnych, jak i rzeczywistych oczekiwań rynku. Został opracowany w oparciu o wieloletnie doświadczenie dydaktyków, w konsultacji z ekspertami z firm partnerskich – podsumowuje Alicja Gruszczyńska, rzecznik prasowy WSL.  Dzięki temu, nasi absolwenci staną się samodzielnymi specjalistami, atrakcyjnymi kandydatami do pracy, niewymagającymi na starcie dodatkowych inwestycji i szkoleń.

(artykuł sponsorowany)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.