Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak technologie odmieniają procesy rekrutacyjne w firmach?

Rośnie rola technologii w procesach rekrutacyjnych. Jak wynika z danych eRecruitera, platformy do zarządzania procesami rekrutacji i bazą kandydatów, niemal 5 mln przesłanych aplikacji rekrutacyjnych w 2014 r. zostało zweryfikowanych przy wsparciu tego narzędzia. Dla porównania w 2010 r. liczba ta wynosiła tylko 671 tys. Zmiana w sposobie prowadzenia rekrutacji staje się faktem, szczególnie w grupie dużych firm, wśród których aż 53 proc. korzysta z elektronicznych systemów rekrutacyjnych.
Z nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych korzyści czerpią zarówno pracodawcy, rekruterzy jak i sami poszukujący pracy. Jednym z takich narzędzi jest eRecruiter, łatwa w obsłudze internetowa platforma umożliwiająca sprawne i kompleksowe zarządzanie rekrutacjami w firmie. System wspiera przygotowanie ogłoszeń o pracę i jest zintegrowany z zewnętrznymi kanałami do ich publikacji, znacząco ułatwia selekcję aplikacji oraz komunikację z kandydatami. W efekcie skraca czas trwania rekrutacji, obniża jej koszty i pozytywnie przekłada się na candidate experience, czyli pozytywne wrażenia kandydatów z procesu rekrutacji.
Systemy do prowadzenia rekrutacji
Rosnące zainteresowanie pracodawców elektronicznymi systemami do prowadzenia rekrutacji potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Pracuj przez Millward Brown. Wynika z niego, że aż 40 proc. zapytanych przedstawicieli firm wykorzystuje narzędzia technologiczne do zarządzania rekrutacjami. Przy czym popularność ATS-ów (Applicant Tracking System) rośnie wraz z wielkością firmy. Najczęściej przy pomocy zaawansowanych technologicznie narzędzi prowadzone są rekrutacje w dużych firmach (53 proc.), prawie jedna trzecia w średnich (31 proc.), a w małych 16 proc. zapytanych przedstawicieli firm wspiera się systemami elektronicznymi poszukując nowych pracowników. To zrozumiałe, że chętniej po takie narzędzia sięgają większe firmy o rozbudowanej strukturze, w których wymiana informacji i kontrola nad procesami rekrutacyjnymi jest dużo trudniejsza niż w mniejszych podmiotach. Bardzo często są to podmioty posiadające dedykowane zespoły HR Business Partnerów, dla których platformy rekrutacyjne są nie tylko wsparciem w zarządzaniu całym procesem rekrutacyjnym, ale także w codziennej komunikacji i współpracy z biznesem – komentuje Marcin Sieńczyk, dyrektor zarządzający eRecruitment Solutions, właściciela aplikacji eRecruiter.
W 2014 r. liczba projektów rekrutacyjnych prowadzonych z wykorzystaniem aplikacji eRecruiter przekroczyła poziom 63 tys. Jeszcze w 2010 r. było to tylko niecałe 4,5 tys., czyli w ciągu 4 lat liczba rekrutacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii zwiększyła się prawie czternastokrotnie. Rośnie w szybkim tempie także liczba nadsyłanych przez ATS aplikacji.
- W ciągu minionych dwunastu miesięcy prawie 5 mln CV zostało zweryfikowanych przy pomocy systemu eRecruiter, który umożliwił firmom efektywne wyłowienie najbardziej wartościowych kandydatów – dodaje Marcin Sieńczyk.
Ogromny postęp w obszarze elektronicznej rekrutacji związany jest z jednej strony z potrzebą szybkiego i skutecznego poszukiwania pracowników, ale również z pojawieniem się nowych pokoleń, które nieco inaczej zachowują się na rynku pracy. Młodsze pokolenia dużo czasu spędzają wirtualnie, na wybrane stanowisko aplikują coraz chętniej mobilnie i cenią sobie szybką informację zwrotną od pracodawcy. Nowoczesne technologie są naturalnym sprzymierzeńcem dynamicznych zmian na rynku pracy i coraz więcej pracodawców zdaje sobie z tego sprawę – podsumowuje Marcin Sieńczyk.
W materiale wykorzystano wyniki badania Millward Brown przeprowadzone na zlecenie Grupy Pracuj w październiku 2014 r. Respondentami było 515 przedstawicieli firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników. Badanie przeprowadzona metodą sondażu telefonicznego CATI.

(źr. eRecruiter)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.