Dodaj ogłoszenie o pracy


Wymiana handlowa Polski ze Wschodem słabnie

W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. udział krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej w polskim eksporcie zmalał o niespełna 2 pkt proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. Największy wpływ na to miał oczywiście konflikt rosyjsko-ukraiński, w wyniku którego oba te państwa znalazły się w poważnym kryzysie ekonomicznym, a część polskich produktów została objęta przez Rosję embargiem. Na skutek tych wydarzeń wartość naszego eksportu do Rosji zmniejszyła się o prawie 13 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, a import obniżył się o niecałe 5 proc., co jest znaczącym spadkiem, mając na uwadze stopień uzależnienia Polski od dostaw surowców energetycznych z tego kraju. – Jak można było się tego spodziewać, najnowsze dane GUS dotyczące obrotów handlu zagranicznego wskazują na wyraźnie słabnącą wymianę handlową Polski z krajami byłego Związku Radzieckiego – mówi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.
W pierwszych miesiącach 2014 r. obroty handlowe z Rosją malały w głównej mierze na skutek sankcji ekonomicznych, lecz w ostatnim czasie coraz bardziej wpływa na to jej szybko pogarszająca się sytuacja gospodarcza oraz silna deprecjacja rubla. To bardzo niekorzystnie wpływa na siłę nabywczą, jaką dysponują Rosjanie, a tym samym ich możliwości zakupu importowanych dóbr.
Pomimo tego, że Polska nie została objęta embargiem przez Ukrainę, nasz eksport do tego kraju zmalał jeszcze bardziej niż wymiana handlowa z Rosją – jego wartość zmniejszyła się o ok. 28 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku. Jest to wynik bardzo głębokiej recesji, w jakiej znalazła się Ukraina, co wpłynęło na drastyczne ograniczenie popytu ze strony tego kraju na wszelkiego rodzaju towary i usługi. Pomimo poważnego kryzysu ekonomicznego, Ukraina zwiększyła jednak eksport do Polski (o blisko 8 proc.). Wobec zamknięcia rynku rosyjskiego, nasz wschodni sąsiad musiał poszukiwać nowych rynków zbytu – część ukraińskich firm znalazła je właśnie w Polsce.

- Dane za cały rok najprawdopodobniej będą wskazywać na jeszcze głębsze załamanie handlu ze Wschodem. W reakcji na tę sytuację, polscy eksporterzy zaczęli w jeszcze większym stopniu koncentrować się na rynkach zachodnioeuropejskich. Odbywa się to jednak kosztem zmniejszenia poziomu dywersyfikacji geograficznej odbiorców polskiego eksportu. Konkurowanie na zachodnich rynkach jest też dosyć poważnym wyzwaniem ze względu na fakt, iż strefa euro nadal pogrążona jest w gospodarczej stagnacji - podsumowuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.