Dodaj ogłoszenie o pracy


Grupa Raben partnerem strategicznym Banków Żywności

W Polsce co roku marnuje się ponad 9 mln ton jedzenia, co plasuje nasz kraj na niechlubnym 5. miejscu w Europie pod względem ilości wyrzucanej żywności. Działa to na szkodę całej gospodarki oraz środowiska naturalnego. Dlatego też zrównoważone podejście do żywności, zarówno jej produkcji, jak i konsumpcji, staje się coraz pilniejszą potrzebą. Członkowie Consumer Goods Forum zadeklarowali, że do 2025 roku zmniejszą o 50 proc. ilość odpadów żywnościowych, których wartość wycenia się na 750 mld USD. Według CGF co roku na świecie marnuje się aż 1,3 mld ton żywności, emitującej do atmosfery 3,3 mld ton gazów cieplarnianych.
Za oczekiwaniami i trendami społecznymi podążają też ustawodawcy poszczególnych krajów UE. Od maja 2015 roku Francja zakazuje supermarketom niszczenia niesprzedanej żywności. Sklepy o powierzchni ponad 400 m2 będą musiały podpisać umowę z organizacjami charytatywnymi, którym będą przekazywać jedzenie. Kary sięgają 75 tys. euro grzywny lub 2 lat więzienia.   
W Polsce od dwóch lat działa przy Ministerstwie Gospodarki Grupa ds. Zrównoważonej Produkcji i Konsumpcji, zrzeszająca podmioty, którym zależy m.in. na niemarnowaniu żywności. Wśród nich znajduje się Grupa Raben, będąca przedstawicielem branży logistycznej. W jej skład wchodzili również przedstawiciele Polskiej Federacji Banków Żywności. Spotkania i debaty w Ministerstwie Gospodarki zaowocowały współpracą Grupy Raben i Polskiej Federacji Banków Żywności polegającą na darmowym przewożeniu żywności z krótkim terminem przydatności, która następnie trafi do potrzebujących.
- Zakładamy, że do końca roku przewieziemy ok. 16 tys. palet żywności z krótkim terminem przydatności.
Do współpracy zaangażowaliśmy wszystkie spółki Grupy Raben w Polsce, ponieważ produkty, które przewozimy dla Banków Żywności, wymagają różnych warunków w transporcie. Przykładowo firma Fresh Logistics będzie przewoziła towary, które należy utrzymywać w temperaturze od 0 do 6 stopni C. Kolejnym krokiem inicjatywy będzie akcja skierowana do klientów Grupy Raben, uświadamiająca możliwość przekazywania towarów, które nieodpłatnie przewieziemy w ramach współpracy z Bankami Żywności. Być może wkrótce Polski sejm przygotuje podobną ustawę do tej, którą uchwaliła Francja. Wtedy będziemy gotowi do obsługi naszych Klientów w tym zakresie. Współpraca z Bankami Żywności buduje zatem naszą przewagę konkurencyjną. Pomagamy Bankom Żywności ratować żywność przed zmarnowaniem, korzystając z naszej kluczowych kompetencji - planowania optymalnego łańcucha dostaw oraz wysokiej jakości usług transportowych - komentuje Marta Szymborska, lider CSR w Grupie Raben.
- Dzięki inicjatywie Grupy Raben, Banki Żywności będą w stanie uratować tysiące ton żywności rocznie i dotrzeć z pomocą żywnościowa do większej liczby osób potrzebujących. Pomoc Grupy Raben to profesjonalne wsparcie systemowe dla Banków Żywności. Marnowanie żywności podczas, gdy w Polsce prawie 3 miliony osób żyje w skrajnym ubóstwie, to paradoks, który Banki Żywności chcą rozwiązywać.  Współpraca Grupy Raben i Banków Żywności z pewnością przyczyni się do zmiany społecznej w Polsce - zmniejszenia skali marnowanej żywności oraz polepszenia sytuacji osób żyjących w ubóstwie - podsumowuje Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

(źr. Grupa Raben)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.