Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynek pracy nierówny: wschód bezrobotny, a na zachodzie brakuje rąk do pracy

Mieszkańcy zachodniej Polski są pełni optymizmu – 74 proc. z województw zachodnio-pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego jest spokojnych o swoje zatrudnienie. Mniej optymistyczni mieszkają we wschodniej części Polski. Ponad 1/3 mieszkańców województw podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego obawia się utraty swojego miejsca pracy. Jest to wynik aż o 10 p.p. wyższy niż średnia ogólnopolska, która wynosi 28 proc. – wynika z regionalnego Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service S.A.
Równie optymistyczne wyniki prezentują się w Śląskiem i Małopolskiem (region południowy), gdzie podobnie jak na Zachodzie Polski – 73 proc. zapytanych jest pewnych swego zatrudnienia. Mieszkańcy obu regionów najrzadziej w całej Polsce myślą też o zmianie pracy – odpowiednio 16 proc. i 13 proc., podczas gdy ogólnopolski odsetek wynosi 21 proc. - Większa pewność pracy wiąże sią z nowymi inwestycjami albo z rozwojem już istniejących przedsięwzięć. Dobrym przykładem jest województwo wielkopolskie, które stało się polskim centrum Automotive, i niejednokrotnie występuje zjawisko braku rąk do pracy. W wielu branżach mamy tam ujemne wskaźniki bezrobocia, co powoduje, że pracownicy często dowożeni są nawet z innych województw – mówi Hanczarek.
Przy granicy polsko-niemieckiej nie tylko pracuje się spokojniej, ale i łatwiej o znalezienie nowej posady. Ponad 2/3 mieszkańców województw zachodnio-pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego uważa, że wystarczą im na to trzy miesiące (68 proc.).
Wschód na bezrobociu
Najbardziej o aktualne stanowisko pracy boją się mieszkańcy regionu wschodniego. Więcej niż co trzeci zapytany z województw podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego (38 proc.) zadeklarował taką obawę. Jest to wynik aż o 10 p.p. wyższy niż średnia ogólnopolska (28 proc.). W tej części Polski trudniej jest też ze znalezieniem nowego zatrudnienia. Tylko co czwarty mieszkaniec ma nadzieję, że ten etap uda mu się zamknąć w trzech miesiącach (28 proc.). Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A., komentuje to sytuacją ekonomiczną - Im bliżej wschodniej granicy, tym sytuacja na rynku pracy jest trudniejsza. Widać to także w danych GUS obrazujących poziom bezrobocia.. Brakuje tutaj nowych inwestycji firm, które generowałyby nowe miejsca pracy, w związku z czym mieszkańcy tej części Polski w większym stopniu czują się zagrożeni utratą zatrudnienia i są mniejszymi optymistami w kwestii czasu znalezienia nowego zajęcia.
W województwach ze stolicami w Lublinie, Kielcach i Rzeszowie mieszka największy odsetek osób rozważających zmianę pracy (28 proc., o 8 p.p. więcej niż w całej Polsce). Na drugim miejscu znalazły się region północny i centralny (po 24 proc.). Co ciekawe, mieszkańcy północnej części Polski najczęściej są niezadowoleni ze swoich zarobków. Bowiem aż 85 proc. respondentów z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego jako najważniejszy powód zmiany swojego pracodawcy podało zbyt niski poziom wynagrodzenia. To wynik o 32 p.p. wyższy niż średnia krajowa.

O badaniu: dane są częścią Barometru Rynku Pracy 3 i zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie zrealizowano na próbie osób pracujących (N=522) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1004 . Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2015 r.

(red/Work Service)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.