Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy utrzyma się ubiegłoroczna hossa na rynku powierzchni magazynowych?

Rok 2014 można śmiało określić jako rok prosperity dla developerów powierzchni logistycznych i magazynowych. Ubiegły rok był rekordowy zarówno pod względem popytu jak i wolumenu transakcji inwestycyjnych  w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów BNP Paribas Real Estate. Autorzy zwracają również uwagę na duże zróżnicowanie między poszczególnymi krajami pod kątem sytuacji makroenonomicznej, stopnia zaawansowania infrastruktury transportowej, dojrzałości rynków, a także ilości klastrów, możliwości inwestycyjnych i potencjału rozwoju sektora magazynowo-logistycznego.
– Miniony rok był czasem bardzo dynamicznego rozwoju sektora powierzchni magazynowo-logistycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie pod kątem inwestycyjnym. Wartość transakcji osiągnęła rekordowy poziom ponad 2,2 miliardów Euro i jeszcze nigdy udział tego sektora w całkowitym wolumenie transakcji nie był tak wysoki – na poziomie ok. 30 proc. Najwięcej inwestorzy wydali na magazyny w Czechach i Polsce – po 700 milionów Euro – zauważa Anna Staniszewska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate.
Najwięcej powierzchni logistycznych powstaje w Polsce
Analitycy BNP Paribas Real Estate szacują, że całkowita podaż nowoczesnych powierzchni logistycznych i magazynowych w krajach objętych analizą (Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry) wynosi około 20,65 milionów metrów kwadratowych, z których 43 proc. znajduje się w Polsce. Anna Staniszewska, autorka raportu, wskazuje na Polskę, jako kraj najbardziej zróżnicowany pod względem jakości i różnorodności tego powierzchni. Jej obszar można podzielić na 6 głównych i 4 rozwojowe klastry. Poza tym charakteryzuje się także największym popytem, który w roku 2014 osiągnął rekordową wartość 2,5 mln mkw. Drugim co do wielkości rynkiem są Czechy (26 proc. całkowitych zasobów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej), które w ubiegłym roku znalazły się w czołówce jeśli chodzi o poziom najmu oraz transakcje inwestycyjne. Pozostałe kraje mają zbliżony udział w powierzchni magazynowej i logistycznej (16 proc. Węgry, 11 proc. Rumunia). Analizowane rynki wykazują różnice pod względem wysokości stawek czynszu. Z uwagi na dojrzałość rynku polskiego i czeskiego, czynsze w tych krajach są na najwyższym poziomie i dla najlepszych obiektów kształtują się między 4,5 a 5,5 Euro za mkw./mies., podczas gdy w pozostałych państwach mieszczą się one w granicach 4,0-4,5 Euro za mkw./mies.
Raport wskazuje jednak na wspólne trendy – spadek wskaźnika pustostanów, a także kompresję stóp kapitalizacji, co oznacza wzrost wartości. Autorzy raportu szacują, że co najmniej 10 milionów mkw. powierzchni magazynowo - logistycznej może być przedmiotem kolejnych transakcji inwestycyjnych, jednak niekoniecznie będą to obiekty typu „prime”.
– Widzimy, że w Polsce przedmiotem zainteresowania inwestorów coraz częściej stają się obiekty logistyczne i przemysłowe. Inwestorzy poszukujący wyższych stóp zwrotu z inwestycji kierują swoją uwagę na pozostałe rynki Europy Centralnej i Wschodniej, w szczególności Rumunii i Węgier, gdzie poziom rentowności różni się nawet o dwa punkty procentowe od Czech i Polski. Ze względu na ograniczoną dostępność instytucjonalnych produktów na tych rynkach, inwestorzy muszą być przygotowani na zakup obiektów wymagających większych dodatkowych nakładów czy też aktywnego zarządzania w celu podniesienia ich wartości – podsumowuje John Palmer, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych, sektor Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych oraz Wycen, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo-Wschodnia. Pomimo różnych nastrój w gospodarce światowej na rynku powierzchni logistycznych i magazynowych są optymistyczne.

(źr. BNP Paribas Real Estate)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.