Dodaj ogłoszenie o pracy


Co wstrząsnęło rynkiem usług CFM w 2014 roku?

Rynek usług CFM stale rośnie. Widać konsekwentny i dynamiczny rozwój usługi wynajmu długoterminowego flot w Polsce. Mimo, że rok 2014 nie przyniósł radykalnych zmian na plus czy na minus, to jednak usługi CFM zdobywają sukcesywnie klientów. Po zewnętrzne finansowanie z gwarancją pełnej obsługi floty coraz częściej sięgają mniejsi przedsiębiorcy. Rosnąca rola auta firmowego jako narzędzia motywacji oraz otwartość fleet managerów, których głównym zadaniem jest dziś generowanie oszczędności, to kolejne argumenty przemawiające na korzyść CFM i dające dobre perspektywy rozwoju branży na kolejne lata.
Samochody firmowe w leasingu operacyjnym z pełną obsługą stanowią już ok. 40 proc. wszystkich leasingowanych aut w kraju. Co powoduje rosnące zainteresowanie firm usługami sektora car fleet management? Dla przedsiębiorców duże znaczenie ma minimalizacja ryzyka związanego z zarządzaniem flotą i możliwość przeniesienia go na dostawcę. Równie ważnym argumentem jest brak konieczności zamrażania własnych środków finansowych. Raty wynajmu długoterminowego stanowią koszt uzyskania przychodu - zmniejszają podstawę opodatkowania, poprawiając tym samym płynność finansową firmy. Mimo tego, że gospodarka krajowa pracuje na zwolnionych obrotach, branża CFM nie ma powodów by obawiać się stagnacji. Wynajem długoterminowy rośnie od lat w tempie blisko 10% rocznie i konsekwentnie zastępuje starsze i mniej rozwinięte formy zewnętrznego finansowania floty, takie jak kredyt czy klasyczny leasing finansowy.
CFM dla MSP
Zalety współpracy z CFM zaczęły doceniać również lokalne firmy. Biorąc pod uwagę 5 proc. przyrost liczby aut w stosunku do 17 proc. przyrostu Klientów, możemy śmiało wyciągnąć wniosek, że już nie tylko duże korporacje, ale coraz częściej również mniejsi przedsiębiorcy korzystają z zalet wynajmu długoterminowego. To efekt rosnącej świadomości wśród polskich przedsiębiorców. Niezmiennie najpopularniejszą formą finansowania i zarządzania floty aut firmowych w ramach usług CFM w Polsce pozostaje Full Service Leasing (FSL), zwany inaczej leasingiem operacyjnym z pełną obsługą. W łącznej flocie firm PZWLP samochody znajdujące się w Full Service Leasingu stanowią już blisko 80%, a LeasePlan pozostaje największym dostawcą tej usługi na polskim rynku. Nie musimy już przekonywać naszych Klientów, że Full Service Leasing daje możliwość ograniczenia kosztów każdej firmie – tak małej, jak i dużej – w pełnym zakresie. Chodzi tu nie tylko o koszty obsługi związanej z samym zarządzaniem flotą, ale – szczególnie w przypadku mniejszych firm - także koszty księgowości, HR, jak również czas poświęcony przez dyrektora lub prezesa firmy na negocjowanie warunków kredytu czy planowanie odnowień floty. Po FSL coraz częściej sięgają mali i średni przedsiębiorcy. Od dłuższego czasu obserwujemy zmianę trendu cięcia kosztów za wszelką cenę, na rzecz zainteresowania usługą kompleksową, która w ostatecznym rozrachunku nie będzie generować dodatkowych wydatków.
Korzyści płynące ze współpracy z CFM dostrzegają również fleet managerowie. W momencie unowocześnienia sposobu zarządzania flotą, jakim jest współpraca z firmą CFM, rola fleet managera ulega przekształceniu. Zmiana roli managera floty dotyczy przede wszystkim zmiany zakresu jego obowiązków. Wcześniej fleet manager był odpowiedzialny za wszelkie sprawy administracyjne związane z obsługą floty, jak zakup i sprzedaż samochodów, koordynowanie oraz nadzór współpracy z serwisami, czy zarządzanie kartami paliwowymi. W jego kompetencjach leżało również negocjowanie warunków z bardzo dużą liczbą dostawców usług flotowych oraz z firmami ubezpieczeniowymi. W momencie przejścia na zewnętrzne zarządzanie fleet manager z administratora floty, organizującego cały proces zarządzania, staje się koordynatorem współpracy z firmą CFM. Pozwala mu to skupić się na doskonaleniu polityki flotowej w firmie oraz na wprowadzaniu i doskonaleniu procedur w kontaktach zarówno z użytkownikami aut, jak i z partnerem CFM. W wielu firmach uzyskanie oszczędności jest jednym z podstawowych zadań fleet managera. I tu interesy CFM i fleet managera się spotykają, bo firmie zależy na obniżeniu kosztów obsługi floty a zarządcy floty na wykazaniu oszczędności. Kluczem do tego jest dobra polityka flotowa, systemy GPS, narzędzia kontroli kosztów, szybka pomoc użytkownikowi ale i odpowiednie zarządzanie użytkownikiem (m.in. system kar). I w osiągnięciu tych celów sprawdza się wspólne działanie, które przynosi obopólne korzyści.
Nowe trendy
Obecnie coraz więcej firm operujących mniejszymi flotami dostrzega korzyści wynikające z usystematyzowania informacji dotyczących użytkowania samochodów służbowych, w tym również ich nabywania i wymiany. Wiele firm uelastyczniło polityki samochodowe tak, by dać użytkownikom wolną rękę w wyborze auta w ramach określonego budżetu. Również CFM dostosowując się do potrzeb rynku uruchamia nowe narzędzia, jak np. kalkulacja internetowa, które umożliwiają użytkownikowi wybór samochodu spośród pełnej listy marek i modeli, w ramach obowiązującej raty leasingowej. Pracodawcy z roku na rok dostrzegają coraz większe korzyści płynące z motywacyjnej roli pojazdu służbowego. Umożliwienie pracownikowi wyboru marki i modelu auta, które będzie jego narzędziem pracy to wartość dodana dla pracownika. Ponadto samochód służbowy jest już dla wielu pracodawców wygodną i przede wszystkim mniej kosztowną alternatywą dla podwyżki, z czego coraz częściej korzystają przedsiębiorcy, którzy decydują się na oddanie zarządzania flotą profesjonalnym dostawcą usług CFM. Auto służbowe, to nie tylko alternatywa dla tradycyjnej „kilometrówki”, której rozliczanie pochłania często godziny pracy administracji, ale również ważny element wizerunku rynkowego pracodawcy i partnera biznesowego oraz element motywujący i wartościujący. Dzięki motywacyjnej roli samochodu służbowego, firma zyskuje zaangażowanie oraz lojalność pracownika.
Dziś w Polsce z wynajmu długoterminowego korzysta kilkanaście procent przedsiębiorstw, podczas gdy w Europie Zachodniej ten odsetek sięga nawet 70-80 proc.  To dowód na to, że jest jeszcze sporo przestrzeni do budowania świadomości korzyści płynących z tej formy finansowania i zarządzania flotą pojazdów służbowych. Jednocześnie wynajem długoterminowy to jedna z bardziej dynamicznie rozwijających się branż na polskim rynku, co potwierdzają dane publikowane co kwartał przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.
(opr. komentarza: Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Fleet Management Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.