Dodaj ogłoszenie o pracy


Polskie rolnictwo potrzebuje sprawnej logistyki!

W ciągu ostatnich kilkunastu lat polski sektor rolno-spożywczy odnotował ponad 5-krotny wzrost wartości eksportu. Z importera towarów rolniczych, Polska stała się eksporterem netto. Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w 2015 roku wyniosła 23,6 mld EUR, co stanowi blisko 8 proc. wzrost w stosunku do roku 2014. Nawet wprowadzone dwa lata temu rosyjskie embargo na polskie towary, nie zatrzymały wzrostowego trendu. Oznacza to, że rodzime płody rolne stają się coraz bardziej popularne w różnych zakątkach świata, ale żeby tam trafiły potrzebują sprawnej logistyki.

Towary rolno-spożywcze to jedna z ważniejszych polskich specjalności eksportowych, która posiada ponad 13 proc. udział w eksporcie ogółem. W najbliższych latach spodziewane jest utrzymanie dalszego wzrostu eksportu w tej branży. Wynika to między innymi z możliwości korzystania przez sektor MŚP z dofinansowania w ramach programów pomocowych, ukierunkowanych na internacjonalizację działalności przedsiębiorstw, poszukiwania nowych rynków zbytu oraz wzrastającego zainteresowania firm bezpośrednią współpracą handlową z krajami trzecimi, z pominięciem tradycyjnych krajów pośredniczących w handlu zagranicznym.
Moda na ekologiczną żywność z Polski
Poza tym, na rynkach krajów trzecich notuje się coraz większe zainteresowanie zakupem naturalnych, ekologicznych produktów z Polski. Coraz częściej zagraniczni kontrahenci z dalekich kierunków poszukują polskich owoców i warzyw wymagających "specjalnego traktowania" w trakcie transportu. Chodzi głównie o miękkie owoce np. truskawki, porzeczki czy borówka amerykańska. Pozostałe grupy polskich produktów żywnościowych, również są wysoko oceniane przez wymagających konsumentów z zagranicy. A jeśli te produkty są naturalne, to oczywiście nie mogą zawierać konserwantów, a termin ich ważności jest relatywnie krótki. Wymusza to na polskich eksporterach żywności poszukiwania nowatorskich i konkurencyjnych cenowo metod konserwacji, pakowania oraz przewozu tej grupy produktów. Istotnego znaczenia nabiera w tej sytuacji maksymalne skrócenie czasu dostawy - od momentu załadunku do momentu odbioru przez końcowego klienta. Zwłaszcza odpowiednie pakowanie przesyłki, celem zapewnienia i utrzymania naturalnych właściwości produktu. Praktyka pokazuje, że producenci z branży rolniczej mają problem z organizacją łańcuchów dostaw, co dla niektórych stanowi realną barierę w rozwoju eksportu i zniechęca do podejmowania wysiłku w poszukiwaniu dalekich rynków zbytu.
Obsługa logistyczna w kraju odbiorcy
Kolejnym problemem, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw rozwijających działalność eksportową jest zapewnienie sobie na rynku docelowym, w miejscu odbioru przesyłki reprezentanta. Firmy, która dopilnuje jego interesów, w tym terminowego wydania przesyłki przez urzędy celne i służby weterynaryjno-sanitarne w miejscu docelowym odbioru towaru. W szczególności w przypadku towarów rolno-spożywczych, które tracą swoje właściwości w wyniku nieterminowego i niewłaściwego procesu odbioru, istotne jest potwierdzenie przez reprezentanta eksportera, stanu przesyłki w miejscu docelowym.
Wielu polskich producentów żywności, nie mających żadnego doświadczenia w eksporcie, a zmotywowana sukcesami przedsiębiorców z branży, którym udało się osiągnąć dobre wyniki dzięki zagranicznej działalności handlowej, zaczyna wchodzić na ścieżkę rozwoju poprzez eksport. I to właśnie ta grupa firm oczekuje od sektora logistyki, kompleksowej obsługi w zakresie realizacji przewozów i dystrybucji ich produktów w eksporcie. Czyli oprócz samej organizacji transportu, również odpowiedniego zabezpieczenia przesyłki, opakowania i kompetentnego doradztwa w zakresie przygotowania dokumentacji towarzyszącej wysyłce towaru. W tym również uzyskania niezbędnych świadectw weterynaryjnych, czy fitosanitarnych i innych wymaganych przez kraj docelowy zezwoleń, obsługi celnej, aż po ubezpieczenie transakcji eksportowej. Z pewnością dla branży logistycznej, która poszukuje dzisiaj obszarów do rozwoju swoich usług, może być to nowa nisza do zagospodarowania i poszerzenia portfolio klientów.

Opr. Agnieszka Rembisz, ekspert ds. strategii rozwoju działalności międzynarodowej, doradca przedsiębiorców branży rolno-spożywczej w zakresie kierunków rozwoju działalności eksportowej  i współpracy inwestycyjnej

Więcej na temat możliwości eksportowych polskich produktów i ekspansji branży rolniczej na rynkach zagranicznych, p. Agnieszka Rembisz opowie podczas 5. Forum Kobiet w Logistyce, które odbędzie się już 6 czerwca 2016 r. w Wildze. Szczegóły programu i możliwości udziału na stronie: www.kobietywlogistyce.pl

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.