Dodaj ogłoszenie o pracy


Auto na jeden miesiąc - coraz bardziej elastyczne formy wynajmu samochodów firmowych

W I kwartale 2015 roku w wynajmie długoterminowym znalazł się co piąty nowy zakupiony przez firmy samochód osobowy w Polsce oraz blisko co trzecie nowe leasingowane auto osobowe – wynika z danych PZWLP. Jednocześnie wiele firm poszukuje rozwiązań elastyczniejszych – najmu średnio- i krótkoterminowego - pozbawionych sztywnych warunków kontraktu wynajmu, które zapewnią im elastyczne korzystanie z oferty i swobodę działania.

Wynajem średnioterminowy i krótkoterminowy łączy w sobie elementy wynajmu długoterminowego z elastycznym kontraktem. Przedsiębiorca ma możliwość wynajmu nawet już od 1 miesiąca, z nielimitowanym przebiegiem, bez kosztów za wcześniejszy zwrot i za przekroczony przebieg. Oznacza to możliwość dynamicznej rozbudowy, bądź redukcji floty wynajętej np. na potrzeby sezonowego projektu.
- Jeśli ktoś prowadzi akcje sezonowe, działa projektowo to ilość pracowników w takiej firmie zmienia się dynamicznie, podobnie jak potrzeba posiadania określonych rozmiarów floty. Podobny problem może dotyczyć nowych firm pojawiających się na rynku i stawiających na dynamiczny rozwój, ale jednocześnie rozsądnie zarządzających kosztami i zaciągających zobowiązania rosnąc proporcjonalnie do dochodów. Swoboda i komfort działania to coś, czego niewątpliwie poszukują dziś przedsiębiorcy. Dlatego już w sierpniu planujemy uruchomienie nowej usługi wynajmu średnioterminowego o nazwie FlexPlan – zdradza Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Polska.
Wynajęte w ramach usługi – średnioterminowego  najmu, który oferuje LeasePLan w ramach tzw. FlexPlan - auta będą ubezpieczone i objęte pakietem serwisowym, podobnie jak w ramach wynajmu długoterminowego. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje OC, AC, NWW, assistance, auto zastępcze i to wszystko na terenie całej Unii Europejskiej przy minimalnym udziale własnym. Pełen pakiet serwisowy zawiera przeglądy, naprawy, likwidację szkód, wymianę opon itp. Wszystko to przedsiębiorca otrzymuje z gwarancją stałej raty miesięcznej w ramach założonego budżetu.

(źr. LeasPlan Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.