Dodaj ogłoszenie o pracy


VI WSL Forum o trendach badawczych w logistyce

15 maja w Wyższej Szkole Logistyki odbyła się VI Międzynarodowa Naukowa Konferencja Logistyczna WSL Forum 2015. O nowych trendach badawczych w logistyce dyskutowali przedstawiciele kilkudziesięciu polskich i zagranicznych ośrodków akademickich i instytutów naukowych.

Wśród ponad setki uczestników konferencji byli m.in.: Prof. Dr. László Ungvári, Rektor Technische Hochschule Wildau, prof. dr hab. Danuta Kisperska-Moroń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Magdalena K. Wyrwicka i prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Fertsch z Politechniki Poznańskiej oraz Prof. Dr.-Ing. habil. Bernd Hentschel, wykładowca Wyższa Szkoły Logistyki.
Do prezentacji wybrano 63 spośród 108 nadesłanych referatów. Autorami aż 8 z nich są studenci, reprezentujący uczelniane koła naukowe. Wśród wygłoszonych i dyskutowanych problemów dominowały zagadnienia związane z transportem - drogowym, morskim, śródlądowym czy pasażerskim. W kontekście transportu, poruszana była także istotna kwestia zachowania wysokiej jakości – świadczonych usług, przewożonych towarów i obsługi klienta. Ponadto, dało się zauważyć kontynuację trendu, widocznego już podczas poprzedniego Forum, a mianowicie koncentrację na nowych technologiach, wspierających i doskonalących zarządzanie logistyką.
Mowa tu o innowacjach, wykorzystujących np. osiągnięcia informatyczne – jak rozwiązania sieciowe typu cloud czy aplikacje wspomagające planowanie i modelowanie procesów biznesowych czy prowadzenie badań. Sporo miejsca naukowcy poświęcili także społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym szczególnie ochronie środowiska i ekologicznym kosztom działalności logistycznej.
Logistyka jako dziedzina nauki i gospodarki, wymagająca szybkiego reagowania na zmiany i ciągłego doskonalenia, implikuje synergię osiągnięć wielu pokrewnych nauk. Stąd wśród podejmowanych zagadnień, wielokrotnie powracała kwestia dzielenia się doświadczeniem, uczenia się organizacji i korzystania ze wspólnych zasobów wiedzy. W ślad za nowymi metodami badawczymi, technologiami i trendami podążać muszą kompetencje personelu. Stąd konieczna jest także analiza potencjału obecnych i przyszłych logistycznych kadr. Tematem tym zajęła się zawodowo i naukowo Dyrektor Personalna DHL Express – Magdalena Chabińska-Rossakowska, która zaprezentowała efekty badawczej i wdrożeniowej pracy nad wszechstronnością przywódczą. Koncepcja ta dotyczy stosowania różnych stylów przywództwa i przeniesienia akcentu z jednostki (menedżera) na zespół i jego zaangażowanie.
WSL Forum, dzięki swej tematycznej różnorodności, stanowi najszerszy i najbardziej aktualny przegląd stanu badań w zakresie logistyki w Polsce. Wagę wydarzenia podkreśla prestiżowy skład Rady Programowej oraz wysoka punktacja referatów przyjętych na konferencję – każdy z nich otrzymuje 10 punktów w czasopismach: LogForum wydawanym przez WSL oraz w Czasopiśmie Logistyka.
Konferencja odbywa się cyklicznie od 2005 roku, na przemian z Polskim Kongresem Logistycznym „Logistics”. Organizatorem WSL Forum jest Wyższa Szkoła Logistyki we współpracy z Instytutem Logistyki i Magazynowania.
Patronat medialny nad WSL Forum sprawują: „Czasopismo Logistyka”, „Logistyka a Jakość”, „Nowoczesny Magazyn”, „Transport i spedycja”, „Logistyka Odzysku”, „Transport Manager”, NM.pl, Pracujwlogistyce.pl, spedycje.pl, Forumtransportu.pl, etransport.pl.

(źr. WSL)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.