Dodaj ogłoszenie o pracy


DB Schenker wspiera edukację uczniów technikum w Mikołowie

DB Schenker Rail Polska wspiera edukację przyszłych absolwentów Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie Z okazji jubileuszu 90-lecia w Zespole Szkół Technicznych w Mikołowie otwarto nowoczesną pracownię informatyczną. Wyposażenie pracowni w
niezbędne meble sfinansowała spółka DB Schenker Rail Polska.

Wsparcie dla szkoły jest jednym z elementów społecznej odpowiedzialności DB Schenker Rail Polska. Spółka od początku swojej działalności nie pozostaje obojętna na potrzeby otoczenia społecznego. Angażuje się w inicjatywy, wspierające rozwój regionu i lokalnego środowiska.
- Poprzez tego typu działania realizujemy jeden z naszych strategicznych kierunków bycia atrakcyjnym pracodawcą, gdzie pozytywny wizerunek spółki wśród absolwentów szkół technicznych, będących potencjalnymi pracownikami i współpracownikami naszej firmy jest kluczowy – mówi Tamara Staniowska członek zarządu ds. HR w DB Schenker Rail Polska.
W bieżącym roku szkolnym 2014/2015 Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie obchodzi jubileuszu 90-lecia. Władze szkoły postanowiły uczcić to wydarzenie kolejnymi inwestycjami podnosząc jakość wyposażenia edukacyjnego szkoły. Jedną z jubileuszowych inwestycji jest nowo otwarta pracownia informatyczna, gdzie fundatorem mebli jest DB Schenker Rail Polska. - Serdecznie dziękuję firmie DB Schenker Rail Polska za to, że rozumie nasze potrzeby i wspiera edukację młodych ludzi – mówi Gabriela Poloczek Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.
DB Schenker Rail Polska współpracuje jeszcze z Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku, gdzie wspólnie z kierownictwem szkoły prowadzone są liczne działania ukierunkowane na podnoszenie jakości i celowości kształcenia młodych ludzi. Firma należy do grupy DB Schenker, będącej częścią koncernu Deutsche Bahn AG. Spółka oferuje kompleksowe usługi transportowe i logistyczne w obszarze towarowego transportu kolejowego w ramach paneuropejskiej sieci DB Schenker Rail.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.